00:04 17 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 21

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای در روز پنج شنبه اعلام کرد تصمیم مجلس سنای کنگره این کشور درباره امتناع از رای گیری پیرامون قطعنامه برهم زننده توافق هسته ای با ایران به واشینگتن امکان خواهد داد به کار با شرکای بین المللی برای اجرای این توافق ادامه دهد.

اوباما این تصمیم را یک گام تاریخی به جلو نامیده و گفت این رویداد "به منزله پیروزی برای دیپلماسی، برای امنیت ملی آمریکا و برای امنیت و حفظ صلح است".
روز پنج شنبه اعضای حزب دموکرات در سنای آمریکا با رای گیری توانستند جلوی رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه عدم تائید توافق حاصله در خصوص برنامه هسته ای ایران را بگیرند و جمهوری خواهان موفق نشدند 60 رای لازم برای به رای گیری گذاشتن این سند را به دست آورند.
تهران و گروه"1+5" میانجیان بین المللی (روسیه، آمریکا، بریتانیا، چین ، فرانسه و آلمان) روز 14 ژوئیه امسال در وین به توافق تاریخی درباره حل و فصل مساله هسته ای چندین ساله ایران رسیده و مذاکرات بسیار بغرنج آنها به تصویب برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) منجر گردید که اجرای آن باعث لغو کامل تحریم های اقتصادی و مالی شورای امنیت سازمان ملل ، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی خواهد شد.

مرتبط:

ایران و روسیه پس از توافق جامع هسته ای. گفتگو با محمد حسن آصفری
تلاش جمهوری خواهان در کنگره آمریکا برای رد کردن توافق هسته ای با ایران
کاخ سفید آرای لازم را برای تصویب توافق ایران در مجلس سنا کسب کرد
توافق حاصله با طلبکاران به تجزیه سیاسی یونان منجر شد
برچسب:
ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک