ویدیو کلوب
دریافت لینک کوتاه
ویروس کرونا در ایران (1503)
0 71

مسعود یونسیان: ايمنی جمعی تاثيری در انتقال کرونا ندارد و در صورت رعايت نکردن مسائل بهداشتی تا آخرين نفر به کرونا مبتلا خواهيم شد.

به گزارش اسپوتنیک، مسعود یونسیان، متخصص اپيدميولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران: ايمنی جمعی تاثيری در انتقال کرونا ندارد و در صورت رعايت نکردن مسائل بهداشتی تا آخرين نفر به کرونا مبتلا خواهيم شد.

وی گفت: ایمنی جمعی برای واکسن تعریف شده است و تاکنون کسی ایمنی جمعی را برای اینکه درصدی از آدمها مبتلا شوند و بیماری شدید شود و برخی از آنها فوت شوند و بعد مصون شوند، حقیقتا تعریف نکرده اند. وقتی که می گویند ضریب پایه باز تولید این بیماری 2 است یعنی هر یک نفر می تواند 2 نفر را مبتلا کند به این معنا نیست که مثلا اگر 50 درصد یا 66 درصد از مردم مبتلا شدند دیگر بقیه مبتلا نمی شوند.

این سو برداشتی که شده است و اینکه برخی فکر می کنند با ابتلا می شود ایمنی جمعی ایجاد کرد که با واکسن باید ایجاد شود. حتی اگر بپذیریم با ابتلا، زمانی که دو سوم جامعه مبتلا شوند و به فرض ابتلا مصون شوند که هنوز هم محقق نیست. حالا اگر 1000 بیمار جدید وارد شوند این هزار بیمار جدید اپیدمی ایجاد نمی کنند ولی این 1000 بیمار، 1000 نفر دیگر را مبتلا می کنند. در واقع این تصور که با پیدایش ایمنی جمعی دیگر لازم نیست اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه انجام دهیم، این خطرناک و غلط است و تا نفر آخر جامعه اگر اقدامات پیشگیرانه انجام ندهند مبتلا می شوند. ایمنی جمعی فقط می گوید که با ورود بیماران جدید اپیدمی رخ نمی دهد.

 

موضوع:
ویروس کرونا در ایران (1503)

مرتبط:

اقدامات به موقع قرنطینه جان چند شهروند روس را نجات داد؟
در روسیه طی شبانه روز گذشته 6791 مورد مبتلا به کرونا شناسایی شدند
پوتین درباره روایت پخش عمدی کرونا اظهار نظر کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک

ویدئوهای دیگر