14:38 03 مارس 2021
آمریکا
دریافت لینک کوتاه
1162

بیر ستاد حقوق بشر ایران از آمریکا خواست که دانشمند ایرانی دربند را بدلیل ابتلا به ویروس کرونا هر چه سریعتر آزاد کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران درباره‌ آخرین وضعیت دکتر عسگری که در آمریکا زندانی است، گفت: ما نسبت به سلامتی همه‌ ایرانیان دربند در زندان‌های امریکا نگرانیم، در این میان اعلام ابتلای اندیشمند ایرانی دربند در آمریکا به کرونا بر نگرانی‌ها افزوده است و لذا از مراجع ذیربط پیگیر آزادی وی هستیم، چرا که فقط آزادی هرچه سریعتر دکتر عسگری است که می‌تواند به نگرانی‌ها درباره‌ سلامتی این استاد دانشگاه پایان دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران با اشاره اخبار رسانه‌ها درباره‌ وضعیت نامناسب زندان‌های آمریکا افزود: سابقه‌ بیماری تنفسی دانشمند ایرانی، نگرانی درباره‌ سلامتی دکتر عسگری را بسیار جدی‌تر کرده است، لذا از وزارت امورخارجه می‌خواهیم تلاش‌های خود را برای آزادی دانشمند ایرانی شدت بخشیده و از همه‌ ظرفیت‌های سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی برای رهایی هر چه سریعتر وی بهره بگیرد.

پیش از این نشریه انگلیسی «گاردین» روز چهارشنبه از ابتلای دکتر "سیروس عسگری" دانشمند ایرانی دربند دولت آمریکا به ویروس کرونا خبر داد. به نوشته‌ این نشریه، مسوولان بازداشتگاه به عمد ماسک و مواد ضد عفونی کننده در اختیار زندانیان قرار نمی دهند تا بیماری کووید-۱۹ آنها را از پای درآورد.

این بازداشتگاه همچنین مخالفت کرده که عسگری، ماسک محافظتی به صورت بزند و با وجود سابقه مشکلات حاد تنفسی، اجازه تهیه ماسک را نیز به وی نمی دهد.

شایان ذکر است که سیروس عسگری که در نوامبر ۲۰۱۹ از اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو تبرئه شده بود به علت ابطال روادیدش هنوز در بازداشت اداره مهاجرت آمریکا به سر می برد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک