17:33 25 اکتبر 2021
آمریکا
دریافت لینک کوتاه
0 04

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد، واشنگتن با وجود تحریم ها علیه ایران از مذاکره با این کشور استقبال می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حاشیه نشست دوحه گفت: حتی با وجود تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا همچنان از ایده گفتگو با این کشور استقبال می‌کند.

وی در ادامه افزود: ایران همچنان تهدیدی علیه صلح و ثبات جهانی است. اینکه ایران پشت حمله ماه سپتامبر به تسهیلات نفتی عربستان سعودی است موضوعی شناخته‌ شده است و دولت سعودی شواهدی از مشارکت ایران در این مسئله را به شورای امنیت ارائه خواهد داد.

هوک گفت: رویکرد مثبتی میان اعراب شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر التیام تفرقه موجود با قطر وجود دارد و آمریکا به آشتی عربستان، امارات و بحرین با قطر امیدوار است.

آمریکا مدعی است تقابل با ایران در صورت اتحاد 6 عضو این شورا که علاوه بر کشورهای یاد شده شامل کویت و عمان نیز می‌شود، راحت‌تر خواهد بود.

هوک در بخشی از اظهاراتش که از سوی سی‌ان‌بی‌سی نقل شد، گفت: به دلیل توافق هسته‌ای ایران، خطر درگیری منطقه‌ای افزایش یافته و آنچه که ایران در ماه سپتامبر انجام داد یک اقدام جنگی بود.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکا در مواجهه با اقدام نسبت داده شده به ایران، منفعل بوده است نیز مدعی نقش سازمان ملل و توسل به دیپلماسی شد.

هوک در اینباره افزود: ما این کار را انجام دادیم اما در نتیجه آن، ایران به لحاظ دیپلماتیک منزوی‌تر شده است. هنوز هم به نقش شورای امنیت سازمان ملل واقفیم و حال که عربستان سعودی تحقیقات خود را تکمیل کرده است امیدواریم در شورای امنیت مؤثر باشد.

مرتبط:

هوک: مقامات ایران مسئول کشته شدن 1000 معترض هستند
آمریکا خواستار گفتگوی کنسولی با ایران شد
سخنگوی دولت ایران : باید واقعیتهای تحریم را به مردم می گفتیم
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک