11:19 17 فوریه 2019
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا

حرف های ترامپ علیه ایران لاف زنی است

© AFP 2018 / Nicholas Kamm
آمریکا
دریافت لینک کوتاه
291

موضع گیری ترامپ علیه ایران بیشتر گزافه گویی علیه اوباما است و ایران فقط ابزاری برای تقویت این مسئله است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اوایل ماه میلادی جاری (ژانویه)، لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران را بار دیگر تمدید کرد حال‌آنکه در بیانیه‌ای شدیدالحن مدعی شد که دیگر این کار را تکرار نکرده و طرفین باید تغییرات اساسی را در متن برجام ایجاد کنند.

در واقع، وی خواهان طرح یک قانون فراجناحی است که شامل 4 مولفه حیاتی باشد. اول آنکه ایران اجازه بازرسی از همه اماکن مورد نظر بازرسان بین‌المللی را بدهد تا هیچ‌گونه محدودیتی در بازرسی‌ها وجود نداشته باشد که این بر خلاف توافق‌نامه فعلی است.

ایران نباید به سلاح هسته‌ای نزدیک  شود که البته این درخواست تازگی ندارد. سوم آنکه برخلاف برجام، این مولفه‌ها نباید تاریخ انقضا داشته باشند. چهارمین مولفه نیز آن است که آمریکا به دنبال این است که برنامه موشکی ایران را به برنامه هسته‌ای این کشور گره زده و شامل محدودیت های مشابهی کند.

جان لیمبرت، رئیس پیشین میز ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: با مطالعه بیانیه‌ای که وی در تاریخ 12 ژانویه صادر کرد، به وضوح می‌بینید که اهمیتی به ایران و برجام نمی‌دهد. هدف واقعی ترامپ باراک اوباما رئیس‌جمهوری قبلی آمریکا است که در آن بیانیه 2 بار مورد انتقاد قرار گرفت. در این میان، آدم‌های دیگری که به آن‌ها اشاره شد، «رهبر جمهوری اسلامی ایران» و «بشار اسد» بودند که به نام هرکدام فقط یک بار اشاره شد. ترامپ اگر می‌توانست، حتماً اوباما را تحریم می‌کرد.

به گفته این دیپلمات آمریکایی، لحن ایران‌ستیزانه بیانیه ترامپ رد انگشتان گروه‌های راست افراطی آمریکا و جاهای دیگر دنیا را دارد که مخالف هرگونه تعامل با جمهوری اسلامی ایران هستند. هدف آنها ظاهراً بازگشت به الگوی قدیمی عدم رابطه و تبادل تهدید، توهین و اتهام‌زنی است.

مخالفت آنها با برجام به دلیل محتوای آن نیست بلکه از این بابت است که این توافق راه متفاوتی از برخورد و معامله با ایران را معرفی می‌کند. آن‌ها با کل ایده دیپلماسی مخالف هستند.

موضع‌گیری ترامپ بیشتر از سر گزافه گویی و لاف زنی، آن هم با هدف نفرت‌پراکنی علیه اوباما است و ایران فقط ابزاری برای تقویت این مسئله است.     

مرتبط:

مداخله رسانه‌های جمهوری آذربایجان در امور داخلی ایران
لاوروف: اقدام یکجانبه آمريکا در سوریه و ایران، ترکیه را به خشم کشاند
اولویت آمریکا مقابله با اقدامات ایران و کره شمالی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک