ایران Sputnik
سامارا
به شهر سامارا، شهر بازرگانان، فضا و اندرزها، و همچنین میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 خوش آمدید
شهرت شهر سامارا به رکوردهای این شهر است. اینجا طولانی تزین ساحل رودخانه ای روسیه را دارد، مرتفع ترین ساختمان ترمینال قطار و بزرگترین میدان اروپا در این شهر واقع شده است‪.


درست است که تاریخ تاسیس شهر نامشخص است، اما به طور رسمی اعتقاد بر این است که شهر در سال 1586 ساخته شد، زمانی که یک قلعه در کنار رودخانه سامارا ساخته شد‪.

قلعه جدید قرار بود در مقابل حمله عشایر ایستادگی کند و حرکت را در دو رودخانه ولگا و سامارا کنترل کند، همچنین استحکامات این قلعه در آن زمان باعث می شد تا بتوانند زمین های با ارزش جدیدی را هم در این مناطق بگیرند‪.
در دوران اتحاد جماهیر شوروی، سامارا نام خود را تغییر داد: تا سال 1991 به نام کویبیشف نامیده می شد - این نام به افتخار والریان کویبیشف سیاستمدار برجسته حزب شوروی انتخاب شده بود‪.
©Sputnik/Yuri Streletc/ بنای یادبود بنیانگذار شهر سامرا، گرگوری زاسکین (مجسمه ساز کارن سارکیسوف)
در زمان جنگ جهانی دوم چندین کارخانه بزرگ به همراه کارگران و خانواده های آنها از اینجا تخلیه شدند‪.
یوری گاگارین بلافاصله پس از پرواز فضایی افسانه ای خود از کویبیشف بازدید کرد و از آنجا با تلفن گزارش موفقیت آمیز پروازش را اعلام کرد‪.
در سامارا مرکز موشک های فضایی به نام "پروگرس" کار می کند که موشک های ماهواره بر را به فضا پرتاب می کند. یکی از همین موشک ها یوری گاگارین را به مدار زمین برد‪.

سامرا نه تنها برای دستاوردهای نظامی و فضایی اش مشهور است، بلکه همچنین به عنوان یک مکان مورد علاقه برای بسیاری از نویسندگان معروف است. در اینجا الکسی تولستوی متولد شد و بیشتر زندگی اش را در این شهر گذراند. علاوه بر او گابریل درژاوین، ماکسیم گورکی و لیف تولستوی هم در این شهر زندگی کردند‪.

   

اماکن دیدنی
در مرکز شهر سامرا، کلیسای گوتیک لهستانی که به معبد قلب مقدس عیسی معروف است قرار دارد که مکانی غیر معمول در شهرهای روسیه محسوب می شود‪.

تاریخچه آن به سال 1890 زمانی که جامعه کاتولیک محلی یک کلیسای چوبی ساخت برمیگردد که عمدتا لهستانی ها بودند. به خاطر همین موضوع اسم این محل را کلیسای لهستانی ها گذاشتند. در ابتدای قرن بیستم، این ساختمان به صورت سنگی ساخته شد و حالت اصلی خود را از دست داد تا اینکه این ساختمان مورد غارت قرارگرفت و تعطیل شد و بعدها از این ساختمان به عنوان موزه محلی استفاده قرار گرفت‪.

اما از ابتدای سال 1990، کلیسا به جامعه کاتولیک بازگشت و دوباره کار خود را آغاز کرد. امروزه این ساختمان بلندترین ساختمان شهر سامارا است‪.
©Sputnik/Konstantin Chalabov/ کلیسای قلب مقدس عیسی در سامرا
یکی دیگر از جاذبه های معروف شهر سامارا، صومعه زنانه ایورسکی است که در اواسط قرن نوزدهم تاسیس شد. این معماری در بیشتر مناطق شهر به چشم می خورد‪.
©Sputnik/Nikolay Hiznyak/ صومعه زنانه ایوریسکی در سامارا
©Sputnik/Konstantin Chalabov/ صومعه زنانه ایوریسکی در سامارا، سمت چپ کلیسای کشته شدگان دربار
©Sputnik/Nikolay Hiznyak/ صومعه زنانه ایوریسکی در سامارا
در سامرا، کلیسای به نام سنت جورج نیز قرار دارد که این کلیسا به وسیله پول اهدایی یک بازرگان روس به نام "یگور آنایف" در قرن نوزدهم ساخته شد‪.

این کلیسا به عنوان یک مرکز معنوی برای آلمانی ها در منطقه سامارا فعالیت می کرد، در آن یک مهد کودک و یک مدرسه برای بچه های خانواده های آلمانی قرار داشت‪.
©Sputnik/Yuri Streletc/ کلیسای لوتری سنت جورج در سامارا
از زمان شوروی سابق و کویبیشیف در سامارا همچنان پناهگاه استالین حفظ شده است. این ساختمان در زمان جنگ جهانی دوم هنگامی که اعضای شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی به همراه دیپلمات های ارشد به این محل نقل مکان کردند ساخته شد‪.

در این مکان در عمق37 متری زمین مقر ژوزف استالین قرار داشت‪.

از سال 1990 پناهگاه برای بازیدی گردشگران و گروه های توریستی بازگشایی شده است‪.
©Sputnik/Aleksey Babushkin/ اتاق مطالعه استالین در پناهگاه مخفی
©Sputnik/Aleksey Babushkin/ اتاق کنفرانس استالین در پناهگاه مخفی
©Sputnik/Yuri Streletc/ راهروهای پناهگاه استالین
در سامرا یکی از قدیمی ترین کارخانه های تولید آبجو روسیه قراردارد. آبجو سازی ژیگولوفسکی. این کارخانه در سال 1881 توسط یک اتریشی به نام "آلفرد فون واکنو" در حومه رودخانه ولگا ساخته شد‪.

این کارخانه در طول زمان تغییرات بسیاری کرده. به عنوان مثال، در سال 1914، زمانی که در روسیه قانون خشک اجرا می شد در این کارخانه انبار و بیمارستان و همچنین محلی برای تولید نارنجک، تخت و بیسکویت خشک قرار گرفته بود‪.

در این مکان امروزه آبجو معروف "ژیگولوفسکی" و همچنین محصولات غیر الکلی مانند انواع لیموناد و آب های گازدار تولید می شود‪.
©Sputnik/Yuri Streletc/ کارخانه تولید آبجو ژیگولوفسکی
جذابیت شهر سامارا نه تنها به خاطر مناظر زیبایش است بلکه می توان با گشت و گذار در این شهر مجسمه ها و یادبودهای بسیاری را دید که همانند یک انسان واقعی هستند، از جمله قهرمان های افسانه ای و سینما‪.

در یکی از خیابان ها، واسیلی چاپایف جنگجویانش را برای نبرد آماده می کند. در قسمت دیگری از شهر یکی از شخصیت های رمان "یارسلاو هاشک" - شویک سرباز شجاع را می بینید. در کنار ولگا یک نقاشی قرار دارد مجسمه ساز مشهور سامارایی ایلیا رپین، قهرمان های (پاروزنی در ولگا) را بر روی برنز حک کرده است‪.

با گشت و گذار در اطراف شهر، شما می توانید قهرمانان فیلم های اتحاد جماهیر شوروی را ببینید: رفیق (Tavarish) سوخوف از فیلم 'خورشید سفید کویر' و یوری دیتوچکین کمدین فیلم "مراقب ماشین باشید‪."
©Sputnik/Igor Ageyenko/ مجسمه "پاروزنی در ولگا" در کناره رودخانه ولگا
©Sputnik/Yuri Streletc/ بنای یادبود شاهزاده مقدس پیتر و پرنسس فورونیا
©Sputnik/Nikolay Hiznyak/ بنای یادبود فرمانده ارتش سرخ "واسیلی چاپایف"، در میدان چاپایف در سامرا
در سامرا مجسمه هایی از شخصیت های آثار معروف کودکان وجود دارد: به عنوان مثال در نزدیکی موزه الکسی تولستوی، مجسمه پینوکیو با کلید طلایی در دستان وی قرار دارد‪.

مجسمه سازان مدرن سامارا نیز هنر خود را در دکوراسیون شهر به کار برده اند. بسیاری از بازدیدکنندگان سامارا جذب یک مجسمه عجیب به نام 'گهواره انسان' می شوند که در ساحل رودخانه ولگا واقع شده است. بعضی ها هم دوست دارند با گربه ای که روی رادیاتور قرار دارد عکس بگیرند. (این مجسمه سازی برای بزرگداشت 150 سالگی اختراع رادیاتور ساخته شده است‪.(

   

"سامارا آرنا"
ورزشگاه تازه سازه "سامارا آرنا" گنجایش 45،000 تماشاگر را دارد. در این ورزشگاه دیدارهایی از مرحله گروهی جام جهانی 2018، همچنین مسابقات 1/8 و 1/4 نهایی و همچنین دیدارهای تیم ملی روسیه برگزار خواهد شد‪.

نمای بیرونی ورزشگاه شبیه یک سنگ قیمتی می باشد و ساختار از سازه های فلزی عظیم تشکیل شده است. زمین این ورزشگاه مجهز به سیستم گرمایشی در هوای آزاد بوده و جایگاه تماشگران بر زیر سقف قرار دارند‪.

‫"سامرا آرنا" بزرگترین استادیومی می باشد که به طور خاص برای مسابقات جام جهانی ساخته شده است. این ورزشگاه دارای بیشترین جایگاه VIP (بیش از 1200) می باشد.
جزئیات بیشتر درباره استادیوم

   

چگونه به این شهر سفر کرد
هواپیما: فرودگاه بین المللی کوروماچ در شمال شهر سامارا واقع شده است. پرواز از مسکو به شهر سامار 1 ساعت و 45 دقیقه به طول می انجامد و از سن پترزبورگ 2 ساعت و 25 دقیقه زمان می برد‪.

قطار: ایستگاه راه آهن سامارا، بزرگترین ایستگاه راه آهن در روسیه محسوب می شود، دارای بلندترین ساختمان در اروپا است: ارتفاع آن با قسمت فوقانی 101 متر است. قطار ژیگولی روزانه بین مسکو و سامارا رفت و آمد می کند. مدت زمان سفر 13 ساعت است و اگر از قطارهای دو طبقه استفاده کنید مدت زمان سفر 14 ساعت خواهد بود‪.

می توان با قطار "مخصوص سامارا" از سن پترزبورگ به سامارا سفر کرد. این سفر تقریبا یک شبانه روز به طول می اتجامد‪.