06:15 27 اکتبر 2021
روسیه
دریافت لینک کوتاه
0 17

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن ترکیه را شریک مهم خود در ناتو می داند و با وجود اختلافات بر سر اس-400 به دنبال برقراری روابط با این کشور است.

به گزارش اسپوتنیک، وندی شرمن معاون وزیر خارجه خراجه آمریکا گفت که "ترکیه عضو با ارزشمند ناتو است. ناتو یک سازمان امنیتی است که به حفظ امنیت اروپا و جهان کمک می کند".


به گفته وی، برنامه های ترکیه برای خرید تسلیحات روسی موجب نگرانی واشنگتن است. وی تصریح کرد:" ما عواقب اقدام ترکیه در این مسیر را به خوبی برای این کشور توضیح داده ایم."

در دسامبر 2018  وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه های پاتریوت به ترکیه به ارزش 3.5 میلیارد دلار را تأیید کرد. آنکارا در آن زمان خواستار همراه شدن این معامله با تعهدات جبرانی از طرف آمریکایی ها شداما مقامات آمریکایی این موضوع را به اختیار شرکت های تولید کننده واگذار کردند. طبق گزارش رسانه ها، منظور انتقال فناوری بود.

در آن زمان  ترکیه قراردادی با روسیه برای دریافت مجموعه هنگی اس 400 امضا کرده بود که در تابستان و پاییز 2019 تحویل داده شد. واشنگتن از آنکارا خواست سامانه های های روسی را به نفع پاتریوت کنار بگذارد، فروش جدیدترین جنگنده های F-35 به ترکیه را لغو کرده و بر اساس قانون CAATSA (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم ها) علیه رهبران مجتمع  صنایع نظامی ترکیه تحریم هایی اعمال کرد.

اردوغان در اواخر ماه اوت گفت که در ضرورت خرید دومین هنگ اس 400 از روسیه شک ندارد.

مرتبط:

اردوغان دلیل خرید اس -400 از روسیه را توضیح داد
اردوغان بار دیگر تاکید کرد که ترکیه به خرید اس -400 ادامه می دهد
هشدار آمريكا به تركيه در باره عواقب خريد اس-400
چاووش‌اوغلو: ترکیه در توافق اس-400 قاطعانه عمل می‌کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک