22:55 20 اکتبر 2021
روسیه
دریافت لینک کوتاه
0 101

رئیس جمهور روسیه اعلام نمود که با ترک افغانستان، غرب، انباری از سلاح های مدرن رها شده در افغانستان از خود برجای گذاشت.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت، غرب با ترک خاک افغانستان یک زرادخانه کامل از سلاح های مدرن رها کرد و هیچ چیز خوب و مثبتی در آن دیده نمی شود.


پوتین در سخنان خود در از طریق تماس ویدئویی در نشست مشترک سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: "هنگام خروج جامعه غربی (از افغانستان) زرادخانه ای از سلاح های مدرن، تجهیزات نظامی و مهمات آنجا رها شد. سلاح ها، شاید تنها چیزی باشند که "طالبان" (گروه تروریستی ممنوع در روسیه) پس از حضور 20 ساله ائتلاف غربی به آن دست یافتند. به هر حال در این موضوع هیچ چیز خوبی وجود ندارد."

طالبان یک ماه پیش حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش داده، 15 اوت وارد کابل شده و روز بعد اعلام کردند که جنگ 20 ساله در این کشور به پایان رسیده است. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با اشاره به تمایل خود به "جلوگیری از کشتار" کشور را ترک کرد. شب 31 اوت، ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به حضور نظامی 20 ساله آمریکا در افغانستان پایان داد. 6 سپتامبر  طالبان اعلام کردند که پنجشیر، آخرین استان از 34 استان افغانستان ، تحت کنترل آنها قرار گرفته است. روز بعد ، ترکیب دولت موقت افغانستان اعلام شد. ریاست آن بر عهده محمد حسن آخوند است که در زمان حکومت اول طالبان وزیر خارجه بود و تحت تحریم های سازمان ملل متحد است.

مرتبط:

پوتین خروج نیروهای ائتلاف غربی از افغانستان را عجولانه خواند
پوتین: خروج آمریکا از افغانستان منجر به ایجاد بحران جدیدی شد
پوتین: وضعیت افغانستان را دنبال می کنیم اما مداخله نمی کنیم
پوتین: اوضاع افغانستان به امنیت روسیه ربط دارد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک