08:20 10 ژوئیه 2020
روسیه
دریافت لینک کوتاه
158

نخست وزیر روسیه اعلام کرد که مسکو کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را به زودی تصویب می کند.

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه امروز دوشنبه اظهار داشت، که روسیه در آینده ای نزدیک کنوانسیون وضعیت حقوقی خزر، که سال گذشته به امضای روسای جمهور کشورهای این حوزه رسید، را تصویب خواهد کرد.

مدودف در جریان نخستین همایش اقتصادی خزر که در ترکمنستان در حال برگزاری است، گفت: دقیقا یک سال پیش-12 آگوست 2018-وضعیت حقوقی دریای خزر به امضا رسید. روسیه قصد دارد در آینده ای نزدیک این سند را تصویب کند.

به گفته وی، امضای این کنوانسیون بدون اغراق رویدادی تاریخی و دست آورد مشترک پنج کشور این حوزه به شمار می آید.

نخست وزیر روسیه خاطرنشان کرد: این اقدام تاییدی بر آن است، که ما می توانیم در آرامش، بدون هیچ گونه تحمیلی از سوی کشورهای دیگر، با احترام به منافع یکدیگر و مهم تر از همه با تقسیم برابر حق استفاده از منابع غنی طبیعی خزر و مسئولیت پذیری در قبال سرنوشت آن به راه کارهای سودمند متقابل دست یابیم. 

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر 12 آگوست 2018 از سوی سران پنج کشور ساحلی دریای خزر، ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان- در شهر آکتائو قزاقستان به امضا رسید. این سند که بررسی آن بیش از دو دهه (از سال 1996) به طول انجامید، برای منطقه سندی تاریخی محسوب می گردد. طرفین طبق این سند حقوق حاکمه و انحصاری خود را در دریای خزر اعمال می کنند. این کنوانسیون همچنین تعهدات طرفین درباره اکتشاف و بهره برداری از بستر، زیربستر و سایر فعالیت ها را تعیین و تنظیم می کند.

مرتبط:

آمریکا هیچگاه تحریم های خود علیه روسیه را لغو نخواهد کرد
پوتین، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را به دوما ارسال کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک