00:59 19 دسامبر 2018
آلکسی پوشکوف، سناتور روس

بروز بحران بین آمریکا و اروپا

© Sputnik / Alexander Natruskin
روسیه
دریافت لینک کوتاه
111

اختلاف نظر آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص برجام می تواند به بحران بیانجامد.

به گزارش اسپوتنیک، اختلاف نظر آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص معامله هسته ای با ایران می تواند  به بحران بیانجامد. آلکسی پوشکوف، سناتور روس در صفحه خود در «تویتر» به تفسیر موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در باره «توافق هسته ای» با ایران پرداخت.

ترامپ از اتحادیه اروپا خواست در تصحیح توافق نامبرده شرکت کند و متذکر شد که این آخرین شانس برای تصحیح «توافق هسته ای با ایران» است.

سناتور روس نوشت:«اختلاف نظر بین آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص معامله هسته ای با ایران می تواند به بحران فراروید. ترامپ می خواهد «برجام» را تصحیح کند، اما هرگونه «تصحیح» باعث فروپاشی آن خواهد شد.  در اروپا این موضوع را بخوبی درک می کنند».

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

مرتبط:

اشاره پوشکوف به پیامدهای تحریمات امریکا علیه ایران
پوشکوف: امریکا دنبال گربه سیاه در اتاق تاریک است
پوشکوف: امکانات نظامی روسیه در سوریه امریکا را شوکه کرده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک