12:15 15 اوت 2018
جام پارسی در شمال روسیه کشف شد + عکس

جام پارسی در شمال روسیه کشف شد + عکس

© Photo / Boris Velikov
روسیه
دریافت لینک کوتاه
0 120

باستان شناسان و کاوشگران روسیه توانستند در منطقه یامال این کشور همجوار قطب شمال، اشیایی مربوط به قرن 9 تا 11 میلادی را کشف کنند که یکی از آنها جام کهن ایرانی است.

به گزارش ایرنا، این اشیا هنگام اکتشاف های باستانی در مناطق همجوار قطب شمال روسیه در مرکز منطقه خودمختار یامالو ننتسکی به دست آمده است که جام ایرانی ناکامل بین آنها ویژگی خاصی دارد.

تارنمای روسی «ازناک. کوم» در این باره نوشت: جام ایرانی نزدیک منطقه ای پاریسنتو همجوار یک روخانه همراه هشت شئی باستانی دیگر از سرامیک، برنز و فلز یافت شده که چاقوی غلافدار و قیچی نیز از آن جمله است.

آندره گوسف کارشناس ارشد باستان شناسی مرکز مطالعات قطبی روسیه در این باره گفت: در کاوش های گذشته چنین نمونه های نیز به دست آمده بود، ولی کشف صورت گرفته جام پارسی بی سابقه بوده و نشان می دهد ممکن است همراه کاروان بازرگانان ایرانی به این منطقه آورده شده باشد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه همراه جام کشف شده تعداد زیادی ظروف سرامیک و اشیای دیگر به دست آمده، می توان حدس زد، آن زمان در منطقه اردوگاهی بر پا بوده است.

کارشناسان روسی اعلام کرده اند که تعیین دقیق پیشینه اشیای کشف شده بویژه جام پارسی پس از پایان تحقیقات علمی و تاریخی با حضور 12 دانشمند و کارشناس ارشد از پنج پژوهشگاه تحقیقاتی روسیه مشخص خواهد شد.

برچسب:
روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک