21:06 12 نوامبر 2018
رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین

پوتین اجازه نمی دهد تحریم های جدید نظامی علیه ایران وضع شود

© Sputnik / Michael Klimentyev
روسیه
دریافت لینک کوتاه
0 155

لغو تحریم هایی که ولادیمیر پوتین سال 2010 در رابطه با منع فروش سامانه های اس – 300 به ایران وضع کرده بود، نشان می دهد که مسکو منتظر عملکرد آزادتر برای فروش سلاح به ایران در آینده است.

به گفته خبرگزاری ریانووستی، ولادیمیر پوتین می تواند به غرب اجازه ندهد که اقداماتی را برای محدود ساختن واردات اسلحه به ایران اعمال کنند.

مجله فارین پالیسی چاپ امریکا می نویسد: «احتمال دارد که در نسخه نهایی قطعنامه شورای سازمان ملل درباره برنامه هسته ای ایران محدودیت هایی برای واردات اسلحه به ایران ذکر شود. با این حال، با توجه به تلاش روسیه برای فروش سلاح به تهران و برخورداری روسیه از حق وتو در شورای امنیت، پوتین اجازه چنین اقداماتی را به غرب نخواهد داد».

روز دوشنبه دفتر مطبوعاتی کرملین خبر داد که رییس جمهور پوتین فرمانی را امضا کرده و طی آن منع فروش سامانه های موشکی اس 300 به ایران را برداشته است.

خبر برداشتن منع فروش اس 300 به ایران توسط ماری هارف نماینده رسمی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا نیز تفسیر شده است. وی می گوید: «ما فکر میکنیم که روسیه در حال حاضر گام های سازنده ای برنمی دارد». گروه پنج به علاوه یک و ایران قصد دارند توافقنامه برنامه هسته ای را تا روز 30 ژوئن آماده کنند.

از نقطه نظر مولفین مجله فارین پالیسی، برداشتن منع فروش نشان می دهد که مسکو به دنبال آزادی بیشتر در مساله فروش سلاح به ایران در آینده است.

مرتبط:

تحویل موشک های اس 300 برای حفظ توافق هسته ای
انتقاد اسراییل از تصمیمگیری روسیه در خصوص ارسال اس-300 به ایران
لاوروف: تصمیمگیری روسیه در باره اس-300 در راستای پیشبرد مذاکرات ایران و 1+5 بود
کارشناس روسی: سیستم های اس-300 از ایران در مقابل حمله احتمالی اسراییل دفاع می کنند
سخنان لاوروف در مورد لغو ممنوعیت تحویل اس-300 به ایران
پوتین اجازه تحویل سیستم های پدافند هوایی اس- 300 را به ایران صادر کرد
برچسب:
ولادیمیر پوتین, روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک