ایران Sputnik
روستوف-نا-دونو
به روستوف-نا-دونو شهر جنوبی روسیه، محل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 خوش آمدید
شهر روستوف-نا-دونو در سال 1749 در ساحل سمت راست رودخانه "دُن" در 46 کیلومتری دلتای آزوف بنیان گذاشته شد. ابتدا مرکز گمرک در آنجا قرار داشت و بعد در سال 1760 برای دفاع از مرزهای جنوبی روسیه تزاری، دژی در آنجا ساخته شد که به نام دمیتری مطران راستوف و یاروسلاول شهر "روستوف-نا-دونو" نامیده شد‪.روستوف-نا-دونو طی زندگی نسبتا کوتاه خود از یک بندر نه چندان بزرگ به شهر یک میلیونی مبدل شد. روستوف بطور غیر رسمی دروازه قفقاز و پایتخت جنوبی روسیه و مرکز کومباین و شهر پدر نام گرفته است‪.

در راستوف بهتر از هر جای دیگر روسیه، سنن قزاق های دن - طبقه نظامی که اواسط قرن16 معروف بودند، در آنجا قوی است. از جمله مشهورترین مناطق حومه راستوف، منطقه مسکونی "وشنسکی"، وطن میخائیل شولوخوف نویسنده معروف روس است. در شهر راستوف همیشه برنامه های مختلفی برگزار می شوند که به قزاق ها اختصاص دارند به عنوان مثال، بازی های جنگی که قزاق های دن در آنها به اسب سواری می پردازند، شمشیربازی می کنند،شجاعت و مهارت خود را نشان می دهند تا آوازه نژاد آنها به قوت خود باقی بماند‪.

   

جاذبه های گردشگری
پل واروشیلوف که پس از تعمیر و بازسازی گشایش یافت یکی از سمبل های شهر است. این پل هم برای پیاده روی مناسب است و هم خودرو سواری. آرشیتکت کلیمان و مهندس کوزنتسف پروژه منحصربفرد پل را طراحی کردند و به جای جوش دادن دو بخش پل از چسب استفاده کردند. کل سازه با کابل های فلزی نگه داشته می شوند‪.

خیابان "بولشایا سادووایا" یکی از جالب ترین خیابان های روستوف است که شهرداری و خانه مارگاریتا چرنووا و سازه های تاریخی دیگر در آنجا واقع است‪.

   

©Sputnik/V. Kozlov/ پل واروشیلوف که روی رودخانه "دُن" ساخته شده است. این پل طی سال های 1965-1961 بر طبق پروژه مهندس کوزنتسوف و آرشیتکت کلیمان ساخته شده است
©Sputnik/Anton Denisov/ منظره تماشایی رودخانه دُن در حومه روستوف
شهر روستوف تا حد زیادی به دلیل سنن قزاقی مشهور شده است. در مرکز فرهنگی-نمایشگاهی "گارد قزاقی دن" می توان با تاریخ این طبقه نظامی و سبک زندگی قزاق ها آشنا شد.کلکسیون آن از صدها وسیله نمایشی تشکیل شده که طی 25 سال توسط ساکنان بومی جمع آوری شده است‪.

دوستداران هنرهای زیبا می توانند از موزه هنرهای تجسمی روستوف دیدن کنند که در آنجا بیش از 6 هزار تابلو، مجسمه، وسایل هنر تزیینی –دکور به معرض نمایش گذاشته شده است. در این موزه،می توان از دیدن آثار شیشکین،لویتان،واسنتسوف و دیگر نقاشان روس لذت برد. تابلوهای نقاشان هلندی و حتی تابلویی از روبنس نیز در آنجا به چشم می خورد‪.
©Sputnik/Konstantin Chalabov/ قزاق ها در محله "استاروچرکاس" روستوف
کلیسای مریم مقدس-کلیسای مینیاتوری مسیح ناجی در مسکوست.این سومین کلیسایی است که در همانجا ساخته شده است-اولین کلیسا بر اثر اصابت برق سوخت، پایه دومین کلیسا فرو ریخت. سومین کلیسا در زمان حکومت شوروی بسته شد اما خیلی سریع بازسازی شد. در سال 1999برج ناقوس سه طبقه کلیسا که در سال های جنگ ویران شده بود بازسازی شد‪.

   

©Sputnik/Sergey Venyavsky/ نمای کلیسا و برج ناقوس کلیسای مریم مقدس از ساحل جنوبی رودخانه دُن
©Sputnik/Sergey Venyavsky/ مجسمه یادبود درشکه "بودِنوف" در ورودی جنوبی شهر روستوف
یادبود درشکه بودینوف نیز می تواند برای دوستداران تاریخ جالب باشد که آن را درشکه روستوفی نیز می نامند. مجسمه یادبود 15 متری در ورودی جنوبی شهر قرار دارد. این مجسمه به مناسبت 60-مین سالگرد انقلاب اکتبر به افتخار اولین ارتش سوارکاران برپا شد. ارتش سوارکاران در زمان جنگ داخلی تشکیل شد‪.

   

"راستوف آرنا"
به مناسبت مسابقات جام جهانی 2018، "استادیوم راستوف" به گنجایش 45 هزار تماشاچی ساخته شد. از سمت شمال استادیوم منظره اعجاب آور مشرف به "دُن" گسترده شده است. در سمت جنوب می توان جنگل و دشت "دُن" را تماشا کرد. یکی از خودویژگی های استادیوم جدید-نمای ساخته شده از شیشه های رنگی است که مجموعه ای از سازه های فلزی و شیشه است. 19 میلیارد و 800 میلیون روبل خرج ساخت آن شده است‪.

مطابق با تقویم مسابقات، بازی های گروه های تیمی و 1/8 نهایی مسابقات جام جهانی در آنجا برگزار خواهد شد. بازی ها در روزهای 17, 20, 23, 26 ژوئن و 2 ژوئیه سال 2018 در استادیوم روستوف برگزار خواهند شد‪.

از نوامبر 2017، باشگاه فوتبال "روستوف" مسابقات دوستانه را در استادیوم راستوف برگزار می کند‪.
جزئیات بیشتر درباره استادیوم

   

چطور به روستوف برسیم
هواپیما: روزانه پروازهایی از مسکو به روستوف از فرودگاه های دامدودِوا ، ونکوکووا و شریمیتوا - Domodedovo, Vnukovo, Sheremetyevo صورت می پذیرد و مدت پرواز 2 ساعت می باشد‪.

با قطار: روزانه قطار مستقیم مسکو-روستوف-نا-دونو از ایستگاه "قازان" حرکت می کند. مسافران 17 ساعت و 34 دقیقه در راه خواهند بود. حمل و نقل مسافران با قطار لوکس "دُن آرام" انجام می شود. البته با قطارهای راحت دیگر از طریق شهرهای آناپا،آدلر و کیسلوودسک هم می توان به روستوف-نا-دونو رسید‪.

اتوبوس: علاقمندانی که مایلند با اتوبوس از مسکو به روستوف بروند می توانند از ترمینال "آرِخووو" و یا ایستگاه متروی "کامسامولسکایا" با اتوبوس راهی روستوف بشوند. این مسیر 17-16 ساعت طول می کشد‪.