08:57 28 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 1230

رئیس جمهور ترکیه: اگر ایالات متحده آمریکا سامانه های های پاتریوت را به ترکیه می فروخت، ترکیه مجبور به خرید سیستم دفاع هوایی اس -400 از روسیه نمی شد.

به گزارش اسپوتنیک، توافق با مسکو همچنان یکی از عوامل تنش زای اصلی در روابط آمریکا و ترکیه است که زمینه تحریم ها را فراهم کرده و همکاری های فنی و نظامی بین شرکای ناتو را محدود می کند.

روزنامه نیویورک تایمز با استناد به سخنان رجب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه ای که هفته گذشته به مناسبت اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، می نویسد اگر ایالات متحده آمریکا سامانه های های پاتریوت را به ترکیه می فروخت، ترکیه مجبور به خرید سیستم دفاع هوایی اس -400 از روسیه نمی شد.

اردوغان می گوید: "اگر آمریکایی ها سیستم دفاع موشکی پاتریوت را به ترکیه می فروختند، مجبور نبود اس -400 را بخرد. "

رئیس جمهورترکیه  همچنین درباره پیامدهای خرید سامانه های دفاع هوایی روسیه برای روابط با ایالات متحده صحبت کرد.

اردوغان تأکید کرد: "من فکر می کنم ارزشش را داشت ... ما این حق را داریم که هرگونه که بخواهیم دفاع خود را تقویت کنیم."

با این وجود او خواستار "محافظت" و "تقویت" روابط با آمریکایی ها شد.

در دسامبر 2018  وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه های پاتریوت به ترکیه به ارزش 3.5 میلیارد دلار را تأیید کرد. آنکارا در آن زمان خواستار همراه شدن این معامله با تعهدات جبرانی از طرف آمریکایی ها شداما مقامات آمریکایی این موضوع را به اختیار شرکت های تولید کننده واگذار کردند. طبق گزارش رسانه ها، منظور انتقال فناوری بود.

در آن زمان  ترکیه قراردادی با روسیه برای دریافت مجموعه هنگی اس 400 امضا کرده بود که در تابستان و پاییز 2019 تحویل داده شد. واشنگتن از آنکارا خواست سامانه های های روسی را به نفع پاتریوت کنار بگذارد، فروش جدیدترین جنگنده های F-35 به ترکیه را لغو کرده و بر اساس قانون CAATSA (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم ها) علیه رهبران مجتمع  صنایع نظامی ترکیه تحریم هایی اعمال کرد.

اردوغان در اواخر ماه اوت گفت که در ضرورت خرید دومین هنگ اس 400 از روسیه شک ندارد.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک