13:52 27 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 60

داریل جی کیمبال، رئیس انجمن کنترل تسلیحات آمریکا (ACA)، جو بایدن، رئیس جمهور این کشور را به نقض اصول خود متهم کرد. وی خاطر نشان کرد که رئیس دولت با انتقال زیردریایی های هسته ای به استرالیا از تعهد خود به عدم اشاعه سلاح های هسته ای چشم پوشی می کند.

به گزارش اسپوتنیک، این کارشناس به چنین شکلی در مورد ایجاد اتحادیه  موسوم به  AUKUS بین ایالات متحده ، استرالیا و انگلستان اظهار نظر کرد. وی تصریح کرد که هنوز زود است که بگوییم این مشارکت برای مهار چین یا روسیه است و همچنین اینکه آیا می تواند بر وضعیت ایران و کره شمالی تأثیر بگذارد.

کیمبال گفت: " بر اساس آنچه تا کنون دیده ایم و شنیده ایم ، ابتکار AUKUS برای ارائه زیردریایی های هسته ای به استرالیا تعدادی از مسائل نگران کننده را در مورد عدم اشاعه مطرح می کند که با این واقعیت شروع می شود که ایالات متحده به احتمال زیاد می خواهد فناوری استفاده از اورانیوم دارای درجه بالای غنا به عنوان سوخت را برای استرالیا تأمین کند."

این کارشناس تاکید کرد که یک چیز تعمیق همکاری های نظامی است اما گسترش فناوری مخفی نیروگاه ها یک چیز کاملاً دیگر است. وی افزود که اورانیوم غنی شده تنها سوخت زیردریایی ها نیست  اما پنتاگون هیچ تغییری را نمی خواهد.

کیمبال به این نتیجه رسید که اگر بایدن به استانداردهای بالای منع اشاعه پایبند باشد باید مسیر خود را تغییر دهد.

پیش از این، هانس کریستنسن، مدیر برنامه اطلاعات هسته ای در فدراسیون دانشمندان آمریکایی ، به خاطر انتقال فناوری تولید زیردریایی های هسته ای به استرالیا توسط ایالات متحده ابراز نگرانی کرده بودبود. وی خاطرنشان کرد که این می تواند مسابقه تسلیحاتی را تشدید کند و با هنجارهای عدم اشاعه سلاح های هسته ای مغایرت داشته باشد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و استرالیا 16 سپتامبر توافقنامه همکاری دفاعی را امضا کردند. نام اتحادیه تشکیل شده  AUKUS (مخفف نام کشورهای استرالیا ، انگلستان ، ایالات متحده آمریکا) است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک