22:14 20 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 40

وزارت خارجه ایران اعلام کرد: نشست بعدی کشورهای همسایه افغانستان در ماه اکتبر در تهران برگزار می شود.

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کرد، که نشست بعدی کشورهای همسایه افغانستان در ماه اکتبر در تهران برگزار می شود و انتظار می رود وزرای خارجه فدراسیون روسیه، چین، ایران و پاکستان در آن شرکت کنند.

در شانگهای چه میگذرد
© Sputnik / Michael Klimentyev

خاطرنشان می شود که مشارکت در نشست وزرای خارجه ایران، پاکستان و چین و همچنین روسیه، (کشورهای هم مرز با افغانستان) پیش بینی می شود.

وزارتخانه امور خارجه ایران در بیانیه ای اعلام کرد: تصمیم برای برگزاری دور بعدی جلسات با مشارکت وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه مورد استقبال قرار گرفت و در ماه اکتبر در تهران برگزار می شود.

در اوایل ماه آگوست، طالبان حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش دادند، در ۱۵ آگوست وارد کابل شدند و روز بعد اعلام کردند که جنگ به پایان رسیده است.

در دو هفته آخر ماه اوت از فرودگاه کابل که تحت حفاظت ارتش آمریکا بود، شهروندان غربی و افغان هایی که با آنها همکاری می کردند، به صورت جمعی تخلیه شدند.

در شب ۳۱ آگوست، ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان پایان داد.

در ۶ سپتامبر، طالبان اعلام کردند که پنجشیر، آخرین ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان، با جنگ تحت کنترل آنها درآمده است.

فردای آن روز، ترکیب دولت موقت افغانستان به ریاست محمد حسن آخوند، که در اولین حکومت طالبان به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت می کرد و از سال ۲۰۰۱ تحت تحریم های سازمان ملل متحد بود، اعلام شد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک