02:43 20 سپتامبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 315

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد افغانستان در نتیجه ورشکستگی و شکست مقامات این کشور به دست طالبان (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه) افتاد.

به گزارش اسپوتنیک، وی گفت: "ما شاهد ورشکستگی و شکست رهبری سیاسی و نظامی بودیم که منجر به فروپاشی کل نظام دفاعی در برابر طالبان شد."

در همان زمان  استولتنبرگ خاطرنشان کرد این سوال که آیا سقوط افغانستان سرعت خروج ایالات متحده و ناتو را بیشتر کرد، باید توسط محققان بررسی شود. دبیرکل ناتو  افزود: "برای من ، وظیفه اصلی حفظ دستاوردها در مبارزه با تروریسم و ​​خارج کردن  مردم از افغانستان است."

وی افزود که ایالات متحده با مشورت با متحدان ناتویی خود تصمیم به خروج نیروهایش از این کشور گرفته است. استولتنبرگ گفت ، بدون ایالات متحده ، دیگر اعضای ائتلاف نمی توانند عملیات را ادامه دهند. وی گفت: "این گزینه غیر واقع بینانه می بود."

استولتنبرگ در عین حال اعتراف کرد که شخصاً "با قلبی شکسته نظاره گر بازگشت طالبان است." دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد: شکست مداخله غرب باید یادآور این باشد که باید نسبت به استفاده از نیروی نظامی و اجرای عملیات در دیگر کشورها بسیار جدی برخورد شود. استولتنبرگ می گوید: "شروع یک عملیات نظامی آسان تر از پایان دادن به آن است و درس های تاریخی حاکی از این است"

در ماه اوت، طالبان حملات سریع به مواضع دولت افغانستان  را آغاز و تمام مناطق این کشور  را تصرف کردند. به موازات این ، نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا از افغانستان  خارج شدند.

مدت طولانی پنجشیر آخرین کانون مقاومت در برابر طالبان بود  اما در اوایل سپتامبر جنبش طالبان  پیروزی خود بر شورشیان پنجشیر را اعلام کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک