12:19 23 سپتامبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 144

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مراتب تاثر شدید خود از حوادث تروریستی ۴ شهریورماه از جمله در فرودگاه کابل را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سعید خطیب زاده، با محکوم کردن هدف قرار دادن مردم بی‌دفاع افغانستان و هر نوع عملیات تروریستی که در آن زنان و مردان و جوانان و خردسالان مورد حمله قرار می گیرند، اظهار امیدواری کرد: با تشکیل هرچه سریعتر دولتی فراگیر در کابل، ارگانها و نهادهای مسئول وظایف خود را در صیانت از جان و مال مردم عهده دار شوند.

یک منبع در وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که بیش از 1300 نفر در انفجارهای کابل آسیب دیده اند.

گفته می شود تعداد آسیب دیدگان حملات تروریستی در پایتخت افغانستان  1338 نفر تعداد قربانیان 60 نفر بوده است.

پیشتر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش داده بود که در نتیجه حمله تروریستی دست کم 90 شهروند افغان و همچنین به گفته پنتاگون، 13 سرباز آمریکایی کشته و۱۸ تن دیگر از نیروهای آمریکا در افغانستان زخمی شده اند.

داعش مسئولیت این حوادث تروریستی را بر عهده گرفته است.

در اوایل ماه اوت طالبان در شرایط خروج نیروهای آمریکایی  از افغانستان حملات خود را  آغاز کرده، تمام شهرهای بزرگ را تصرف و پایان جنگ بیست ساله در این کشور را اعلام کردند. در حال حاضر مسئله مکانیسم اداره دولت در افغانستان تحت بررسی قرار دارد و  یک منبع نزدیک به مقامات جدید در این کشور گفت این یک شورای 12 نفره خواهد بود.

تنها پناهگاه مقاومت در برابر طالبان ، ولایت پنجشیر است که نیروهای تحت رهبری احمد مسعود در آنجا قرار دارند.

تخلیه خارجی ها و افغان هایی که با آنها همکاری کرده اند از طریق فرودگاه پایتخت افغانستان ادامه دارد. در روزهای اول به دلیل ترس و وحشت، ازدحام و تیراندازی های هشدار دهنده چندین نفر جان باختند. برخی از افراد از هواپیما های  در حال پرواز سقوط کرده و به طرز فجیعی کشته شدند.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک