11:54 22 سپتامبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 91

وانگ یی وزیر خارجه چین در مورد خطر وقوع جنگ داخلی در افغانستان هشدار داد .

به گزارش اسپوتنیک، وی در گفتگوی تلفنی با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود در اینباره صحبت کرده است.

به گفته وزیر خارجه چین، در حال حاضر تناقضات زیادی در افغانستان انباشته شده و با خروج نیروهای آمریکایی مشکلات جدیدی به آنها اضافه شده است. وزیر خارجهچین  تاکید کرد که خطر وقوع جنگ داخلی در کشور هنوز وجود دارد.

وانگ یی همچنین خاطرنشان کرد که پس از خروج نیروهای خارجی از خاک افغانستان ، شهروندان می توانند سرنوشت کشورشان را به دست خود بگیرند. در حال حاضر ، نکته اصلی جستجوی راهی برای احیای افغانستان به چنان شکلی است که با ویژگی های ملی این کشور و گرایش های زمان فعلی مطابقت داشته باشد.

وزیر خارجه چین افزود که طالبان (سازمان تروریستی ممنوع در روسیه) باید کاملاً از همه گروه های تروریستی دوری کرده و برای مبارزه با آنها، از جمله جنبش اسلامی ترکستان شرقی، اقدامات لازم را انجام دهد.

پیشتر ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین خاطرنشان کرده بود که چین وعده می دهد که پس از تثبیت وضعیت افغانستان از سوی طالبان به این کشور کمک کند. به گفته این دیپلمات، روابط جدید با افغانستان پس از تشکیل "یک دولت پیروی مدارا و باز که به اندازه کافی منافع کشورش را نمایندگی کند" برقرار می شود. وی تاکید کرد که دولت چین به حمایت از تلاش ها برای بازگرداندن صلح به این کشور ادامه خواهد داد.

طالبان 15 اوت افغانستان را تصرف کردند. دولت و بخش قابل توجهی از دستگاه دولتی از این کشور گریخته اند. مقامات طالبان به جامعه بین المللی اطمینان داده اند که قصد دارند روابط صلح آمیز و سازنده ای را با همه کشورهای ذینفع کنند.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک