20:59 25 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 18

سخنگوی حزب حاکم ترکیه با اشاره به توافق بر سر چهارچوبی برای بهبود روابط با اسرائیل در جریان تماس تلفنی اردوغان و هرتزوگ، اعلام کرد آنکارا می‌خواهد درباره مسئله فلسطین با تل‌آویو گفت‌وگو کند.

به گزارش لسپوتنیک به نقل از العالم، علی‌رغم انتقادات مقام‌های ترکیه از سیاست‌های  اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها، اما سیگنال‌های ارسالی از آنکارا حاکی از تمایل برای بهبود روابط با تل‌آویو است.

حزب «عدالت و توسعه» به‌عنوان حزب حاکم ترکیه شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که در جریان تماس «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور با «اسحاق هرتزوگ» رئیس جدید رژیم اسرائیل، دو طرف درباره همکاری برای بهبود روابط مخدوش دوجانبه توافق کردند.

روز دوشنبه بود که اردوغان طی تماسی با هرتزوگ، انتخاب‌شدن وی به عنوان رئیس جمهور جدید اسرائیل را تبریک گفته و مدعی شد که روابط آنکارا- تل‌آویو برای ثبات منطقه غرب آسیا ضروری است.

«عمر چلیک» سخنگوی حزب عدالت‌وتوسعه در نشست خبری گفت: «بعد از این تماس، چهارچوبی نمایان شد که ذیل آن باید پیشرفت‌هایی در مسائل مختلف برای بهبود [روابط] انجام شود و گام‌هایی برای حل اختلافات در حوزه‌های مشکل‌زا برداشته شوند».

چلیک توضیح داد که مسئله فلسطینی‌ها یکی از موضوعات متعددی است که ترکیه می‌خواهد با اسرائیل درباره آن صحبت کند و همچنین مسائلی مانند گردشگری و تجارت باید برای دو طرف حالت «بُرد-بُرد» داشته باشد.

ترکیه و اسرائیل از مه ۲۰۱۸ و بعد از اینکه آنکارا به بهانه افزایش حملات اسرائیل  به نوار غزه و تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت  آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به بیت المقدس ، سفیر اسرائیل را اخراج کرد،  به‌صورت متقابل سفیر نداشتند.

پیش از این، دو مقام اسرائلی با اشاره به پیام‌هایی که رئیس‌جمهور ترکیه اخیراَ از طریق باکو و رسانه‌ها به اسرائیل داده، گفتند تل‌آویو هم در حال نزدیک شدن به آنکارا است.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک