05:14 25 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 253

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با نقل سخنان میخائیل ژوانتسکی، طنزپرداز مشهور روس به تصمیم مقامات آمریکایی مبنی بر آغاز تخلیه افغان هایی که در این کشور به آمریکایی ها کمک کرده اند، واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، کاخ سفید قبلاً تأیید کرده بود که تخلیه افغان هایی که به آمریکایی ها کمک کردند از اواخر ماه ژوئیه آغاز می شود. واشنگتن قصد دارد قبل از خروج نهایی نیروهای آمریکایی از این کشور، همه شهروندان افغانی  واجد شرایط را از افغانستان خارج کند.

خانم زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت: "یاد ژوانتسکی افتادم:" همه چیز را درست کرد،بیائید. نظم کامل برقرار است." "آمریکایی ها چنان دموکراسی را در افغانستان درست کرده اند که حداقل باید مردم را بیرون برد تا دیگر به آنجا نیایند. همه چیز به این شکل است."

در افغانستان، درگیری بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان جنبش بنیاد گرای طالبان جریان دارد که اراضی قابل توجهی را در مناطق روستایی تصرف کرده و به شهرهای بزرگ حمله کرده اند. بی ثباتی در شرایط وعده های ایالات متحده برای خروج همه نیروهای خود از افغانستان تا قبل از 11 سپتامبر در حال افزایش است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا که نیروهای خود را از افغانستان بیرون می کشد، به این ترتیب در واقع شکست خود را در این کشور خاورمیانه پذیرفته است.

یادآور می شود در سال 2020 مقامات واشنگتن و طالبان اولین توافقنامه صلح در بیش از 18 سال جنگ را در دوحه امضا کردند. این توافقنامه  خروج نیروهای خارجی و آغاز گفتگوی بین الافغانی پس از تبادل زندانیان و اسرا را پیش بینی می کند.

ضمیر کابلوف ، فرستاده ویژه رئیس جمهور درامور  افغانستان و مدیر بخش دوم آسیا در وزارت خارجه روسیه، روز چهارشنبه گفت که طالبان  کنترل بیش از نیمی از بیش از 400 شهرستان افغانستان را در دست خود گرفته اند. جنگ در این کشور ، طبق پیش بینی او ، ممکن است دو ماه دیگر ادامه داشته باشد ، اما طالبان  کنترل کامل افغانستان به دست نخواهند آورد.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک