16:19 24 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 81

دادستان های کل روسیه ، ایران ، ترکمنستان ، قزاقستان و آذربایجان در سن پترزبورگ اعلامیه ای را در مورد حفاظت از محیط زیست و استفاده از منابع طبیعی دریای خزر امضا کردند.

به گزارش اسپوتنیک، این اولین سند بین دولتی  در این زمینه است.

ایگور کراسنف دادستان کل روسیه گفت: "دریای خزر برای هر پنج کشور از اهمیت استراتژیک زیادی برخوردار است و سرزمین های کشورهای ما را به یک سیستم زیست محیطی واحد متصل می کند. فعالیت های مشترک  در راستای حفاظت از محیط زیست تأثیر مثبتی برای  خزر خواهد داشت. امضای سند زمینه تعامل بیشتر در دریای خزر به صورت پنج جانبه را ایجاد می کند ".

به گفته وی، در این اعلامیه "تکیه  اصلی براقدامات پیشگیرانه با هدف حفاظت از خزر" است.

کراسنف افزود:" "طبق برآوردهای ما، مسائل  بسیار زیادی وجود دارد. استخراج نفت و عواقب منفی آن و انتشار پسماندهای خطرناک تولید و ساخت و ساز غیرقانونی در نوار ساحلی از جمله این مسائل است. همکاران به این دلیل پیشنهاد می کنم که نشستی در سطح کارشناسان برگزار شود. ما در صورت موافقت آماده سازماندهی این نشست در خاک روسیه خواهیم بود. "

دادستان کل روسیه تأکید کرد که کار مشترک هماهنگ برای مبارزه با جرایم در منطقه دریای خزر منافع قابل توجهی را برای شهروندان پنج کشور ساحلی "و بشریت به طور کلی" به همراه خواهد داشت.

در این نشست علاوه بر دادستان کل روسیه ، همکاران وی کامران علی اف از جمهوری آذربایجان، محمد جعفرمنتظری از  یران ، گیزات نوردولتوف از قزاقستان، باتیر ​​آتداف از ترکمنستان و همچنین کاظم جلالی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه حضور داشتند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک