05:55 28 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 14

روزنامه وال استریت ژورنال با استناد به داده های جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرد دولت افغانستان شش ماه پس از خروج ارتش آمریكا از این کشور، مورد هجوم تروریست ها قرار گیرد.

به گزارش اسپوتنیک،  ده سال پیش سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده امریکا اوسامه بن لادن رهبر القاعده  را سر به نیست کردند

در مقاله منتشره در روزنامه وال استریت ژورنال آمده است، طبق تخمین های مختلف، دولت اشرف غنی رئیس جمهور فعلی افغانستان  فقط بین سه ماه تا یک سال در قدرت باقی خواهد ماند.

ایالات متحده تا به حال بیش از 3500 نفر از پرسنل و تجهیزات نظامی خود را از این کشور خارج کرده است. قرار است بقیه نیروهای نظامی منطقه را تا 11 سپتامبر ترک کنند. چنین مهلتی در ماه آوریل توسط جو بایدن رهبر آمریکا تعیین شد. اکنون  به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال ، اکنون ایالات متحده از ارتش خود خواسته است تا در شرایط انتشار گزارش هایی درباره یشروی شبه نظامیان عضو جنبش طالبان که در روسیه ممنوع است، سرعت خروج نیروهای خود از افغانستان را کاهش دهد.

به گفته دبورا لیونز نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، شبه نظامیان ی طالبان ، از زمان آغاز حمله خود در ماه مه بیش از 50 منطقه افغانستان را تحت کنترل خود درآورده اند و احتمالاً اکنون آماده آغاز عملیات برای تصرف تعدادی از استان ها هستند. بر اساس گزارش رسانه ها ، از ابتدای ماه مه بیش از 50 شهرستان  افغانستان  واقع در مجاورت مراکز ولایات ، تحت حاکمیت طالبان قرار گرفته اند.

لیونز پیشنهاد داد: "این نشان می دهد که طالبان در موقعیت هایی قرار می گیرند تا پس از اتمام خروج نیروهای خارجی، مراکز استان ها را نیز  تصاحب کنند." وی از سران کشورها خواست تا بر طالبان تأثیر بگذارند تا آنها در مذاکرات با مقامات افغانستان و نه در جنگ به دنبال راه حل برای مشکلات باشند.

در 22 ژوئن  گزارش شد که شبه نظامیان طالبان منطقه مهم امام صاحب در افغانستان را تصرف کردند. در مجموع ، طالبان اکنون در 26 ولایت از 34 ولایت کشور با مقامات دولتی می جنگند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک