16:16 24 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 28

نیویورک تایمز مدعی شد، که عوامل سعودی دخیل در قتل خاشقچی، یک سال پیش از این جنایت در آمریکا آموزش نظامی دیده بودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نیویورک تایمز، این نشریه آمریکایی در گزارشی اعلام کرد که چهار تن از عاملان سعودی دخیل در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی، که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در شهر استانبول سر به نیست شد، در آمریکا آموزش دیده بودند.

گفته می شود که آنها یک سال قبل از این اقدام، در ایالات متحده و تحت نظارت شرکت "سربروس" که مجوز فعالیتش را از وزارت خارجه آمریکا گرفته، آموزش نظامی دیده بودند.

در واکنش به گزارش تایمز، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مدعی شد که طبق قوانین، این وزارتخانه نمی تواند درباره خدمات دفاعی که تحت مجوز، به سایر کشورها ارائه می شود و در رسانه ها درباره آنها گمانه زنی شده است، صحبت کند.

وی همچنین مدعی شد که سیاست آمریکا در قبال عربستان سعودی، بر مبنای اولویت دادن به حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر است.

گزارش های امنیتی آمریکا حاکی از آن است که قتل خاشقچی و تکه تکه کردن جسد او با رضایت محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده است.

پیشتر، شرکت سربروس در پاسخ به سوالات نمایندگان کنگره آمریکا، به نقش خود در آموزش چهار تن از عوامل قتل خاشقچی اذعان کرده بود حال آنکه دولت ترامپ مانع از ارائه این پاسخ ها به کنگره شد.

دولت بایدن نیز با وجود اطلاع از نقش بن سلمان در این جنایت، هیچ اقدامی علیه او انجام نداد و فقط با این توجیه (که بر خلاف دولت ترامپ) طرف گفتگوی ما ملک سلمان است و نه ولیعهد سعودی، قضیه را مسکوت گذاشت.

مجوز ارائه آموزش های شبه نظامی به گارد سلطنتی سعودی برای نخستین بار سال ۲۰۱۴ و از سوی وزارت خارجه دولت اوباما صادر شد و تا یک سال بعد از روی کار آمدن ترامپ دوام داشت.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک