18:42 28 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 21

دبیرکل سازمان ملل امیدوار است که گفتگو بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا منجر به کاهش زرادخانه های هسته ای شود.

به گزارش اسپوتنیک، دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش، پس از نشست روسیه و آمریکا که روز چهارشنبه در ژنو برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که توافق های انجام شده منجر به کاهش تعداد سلاح های هسته ای در جهان شود. این خبر روز پنجشنبه توسط نماینده رسمی دبیرکل استفان دوجارریک اعلام شد.

وی گفت: "دبیرکل سازمان ملل از قصد فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا برای گفتگو در مورد ثبات استراتژیک متقابل استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که این امر منجر به اقدامات مشخصی برای محدود کردن سلاح ها از جمله کاهش بیشتر در زرادخانه های هسته ای جهان شود."

اولین دیدار پوتین و بایدن روز چهارشنبه در ژنو برگزار شد و  مذاکرات آنها  4 ساعت و نیم ادامه داشت. رهبر روسیه در پایان این مذاکرات گفت که با همتای آمریکایی خود توافق کرده که رایزنی ها را در مورد ثبات استراتژیک در سطح ادارات مربوطه دو کشور آغاز شود. به گفته وی، هر دو کشور آگاه هستند که مسئولیت خاصی در مورد ثبات استراتژیک در جهان دارند.

علاوه بر این ، سران دو کشور بیانیه مشترکی را صادر کردند. در این بیانیه از تعهد مسکو و واشنگتن به این اصل صحبت می شود که در جنگ هسته ای هیچ برنده ای نمی تواند وجود داشته باشد و هرگز نباید چنین جنگی رخ دهد. همین اصل توسط رهبران اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در دیدار آنها در ژنو در سال 1985 مطرح شده بود.

مرتبط:

امید به کاهش زرادخانه های هسته ای پس از دیدار پوتین و بایدن
پوتین گفتگو با بایدن را خوب ارزیابی کرد
بایدن گفت که پوتین به او قول کمک در افغانستان را داده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک