10:24 15 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 43

روزنامه پولیتیکو می نویسد مقامات علی رتبه پیشین آمریکایی بعید نمی دانند که دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهور روسیه و ایالات متحده در پراگ، پایتخت جمهوری چک انجام شود اما همچنین انتخاب گزینه هایی مانند ایسلند ، اسلوونی یا جمهوری آذربایجان را برای دیدار دو رهبر ممکن می دانند.

به گزارش اسپوتنیک، در ماه آوریل یان هاماچک، معاون اول نخست وزیر جمهوری چک که در آن زمان به عنوان وزیر خارجه این کشور نیز فعالیت می کرد، گزارش داد که به سفیران این جمهوری در مسکو و واشنگتن دستور داده است که پیشنهاد برگزاری نشست روسیه و آمریکا در پراگ را ارائه دهند. این بیانیه چند روز قبل از آغاز رسوایی دیپلماتیک بین جمهوری چک و فدراسیون روسیه ایراد شد.

حالا به نوشته روزنامه پولیتیکو، مقامات و تحلیلگران سابق آمریكا به عنوان محل های احتمالی ملاقات دو رئیس جمهور از پراگ ، ریکیاویک ، لیوبلیانا و احتمالاً باکو نام می برند.

در سال 1986 دیداری در ریکیاویک بین رونالد ریگان، رئیس جمهور آمریكا و میخائیل گورباچف، دبیر كل كمیته مركزی حزب کمونیست اتحاد شوروی ​​برگزار شد. پیش از این ، وزارت خارجه ایسلند اعلام کرده بود بود که ایسلند پیشنهادی برای برگزاری نشست بین پوتین و بایدن دریافت نکرده اما آماده حمایت از چنین ابتکاراتی با هدف کاهش تنش است.

در سال 2001  اسلوونی محل اولین مذاکرات پوتین و رئیس جمهور وقت امریکا جورج دبلیو بوش بود.

پیش از این، کاخ سفید گفته بود که بایدن به پوتین پیشنهاد کرد دیداری در سطح سران در تابستان امسال در یکی از کشورهای اروپایی برگزار شود تا درباره مسائل موجود  در روابط دو جانبه گفتگو شود . کرملین گزارش داده است که تاریخ احتمالی این نشست در حال بحث است. بایدن روز سه شنبه اظهار امیدواری کرد که در ژوئن با پوتین دیدار کند.

پراگ سرویس های اطلاعاتی فدراسیون روسیه را به در انفجار در منطقه وربیتسا در چک متهم کرده  و 18 کارمند سفارت روسیه را از این کشور اخراج نمود. در پاسخ مسکو 20 کارمند نمایندگی دیپلماتیک جمهوری چک را عناصر نامطلوب اعلام کرده و اظهار داشت که اتهام دست داشتن روسیه در انفجار پوچ ، بی اساس، ساختگی و منزجر کننده است.

وزارت امور خارجه روسیه افزود که اتهامات بی اساس علیه روسیه بخشی از یک کارزار گسترده است که غرب علیه مسکو آغاز کرده است. سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، آنچه در جمهوری چک در تحقیقات پیرامون انفجار در منطقه وربیتسا اتفاق می افتد ، اسکیزوفرنی نامید.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک