14:18 11 آوریل 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 2015

چهار هزار شرکت کننده از پنجاه کشور جهان در چارچوب همایش اقتصادی اروپا و ایران جهت از سرگیری روابط تجاری با ایران گردهم آمده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، این نشست که به صورت مجازی برگزار شد.انریک مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به ظرفیت‌های تجاری بین اروپا و ایران تصریح کرد که این اتحادیه آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است.

او گفت:« پیش از خروج آمریکا از برجام، این توافق بستر خوبی را برای گسترش روابط اقتصادی ایران و اروپا فراهم کرد و از این رو جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بازگشت آمریکا به برجام را حیاتی می‌داند و بر لزوم اجرای کامل این توافق تاکید دارد.

اجرای کامل برجام از سوی ایران نیز مهم است و انتظارات ایران از مزایای این توافق باید برآورده شود.

ما معتقدیم که به یک راهکار دیپلماتیک نیاز داریم تا مشکلاتی را با آن مواجه هستیم حل کنیم. دولت جدید ایالات متحده برای بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرده و کلیه اعضای برجام نیز مصمم هستند که دوباره برجام را احیا کنند.

بازگشت آمریکا به برجام، لغو تحریم‌ها و اجرای کامل این توافق ضروری است تا از پرتو آن بتوان از فرصت‌های جدید اقتصادی بهره برداری کرد. ظرفیت‌های اقتصادی قابل توجهی برای گسترش همکاری با ایران وجود دارد و اتحادیه اروپا آماده است تا پروژه های همکاری بیشتری را در حوزه روابط تجاری و صنعتی در سال‌های اینده ایجاد کند.

امروز بیش از هر زمانی دیگری نیاز به گفت‌وگو داریم تا از تنش‌ها پرهیز کنیم. سیاست ما همواره این بوده که با ایران مشارکت داشته باشیم و بتوانیم در خصوص مسائل جدید تعامل داشته باشیم. معتقدیم که باید بتوانیم با یکدیگر کار کنیم و فرصت‌های جدیدی را برای اعتمادسازی به‌وجود آوریم. مورا خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا آمادگی دارد تا سهم خود را در این زمینه ایفا کند.

پیمان سعادت دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه ایران بیان داشت که ارزش تجارت ایران و اروپا از ۲۱ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷میلادی به ۴.۵ میلیارد یورو کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود:« جمهوری اسلامی ایران از زمانی که برجام امضاء شد به دنبال گسترش روابط تجاری با اتحادیه اروپا بود.این اتحادیه به تازگی پیش نویس طرحی را منتشر کرده که در آن تحریم‌های فرامرزی مانع جدی در زمینه سیاست گذاری و اعمال اهدافش عنوان و تاکید شده که باید سپری را ایجاد کند که از زیرساخت‌های تجاری و مالی خود حفاظت کند.

اگر بتوانیم این نگرش را در آینده همکاری های تجاری جاری کنیم، می‌توانیم پیشرفت کنیم. اما این پیشرفت به گفته او مستلزم بنیادهای امنی است که نباید تحت تاثیر تحریم‌های فرامرزی قرار بگیرد».

مدیر مرکز تجارت بین الملل از دیگر سخنرانان این همایش بود که ایران را یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا خواند.  نشست اقتصادی امروز و فردا ادامه خواهد داشت و شرکت کنندگان پیرامون مسائلی همچون توسعه همکاری‌ها در زمینه صادرات، گردشگری، کشاورزی، داروسازی و پتروشیمی گفت‌وگو خواهند کرد. اتحادیه اروپا این همایش را جلسه مهمی برای توسعه روابط تجاری با ایران می‌داند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک