06:30 18 آوریل 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 06

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد نتیجه گیری های انجام شده در گزارش سازمان اطلاعات آمریكا درباره دخالت رهبران سعودی در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد را اکیداً رد می كند.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان سعودی گفته می شود: "دولت پادشاهی عربستان سعودی ارزیابی منفی ، کاذب و غیر قابل قبول درباره نقش  رهبری این پادشاهی در این گزارش اکیداً رد کرده و خاطرنشان می کند که این گزارش حاوی اطلاعات و نتیجه گیری های نادرستی است."

در این بیانیه همچنین آمده است كه قتل خاشقچی توسط گروهی از افراد انجام شد كه "تمام مقررات و اختیارات مربوط به آژانس هایی را كه در آنها كار می كردند ، نقض كردند". خاطرنشان می شود که اقدامات لازم علیه مقصران  در عربستان سعودی انجام شده است.

وزارت خارجه عربستان سعودی افزود که ریاض "هرگونه اقداماتی را که حاکمیت و استقلال سیستم قضایی این کشور و به رهبری این کشور تعرض نماید" رد می کند.

پیش از این، ایالات متحده در رابطه با قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی در سال 2018 علیه 76 شهروند عربستان سعودی تحریم های ویزایی اعمال کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که هدف این اقدامات واشنگتن، تخریب روابط با ریاض نیست

جمال خاشقچی 2 اکتبر 2018 در سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول  به قتل رسید. بعداً ، مقامات سعودی گفتند که وی در نتیجه یک درگیری در داخل این سرکنسولگری کشته شده است.

 خاشقچی، روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسندهٔ اهل کشور عربستان سعودی بود. وی همچنین مدیر و سردبیر ارشد شبکهٔ خبری العرب و از منتقدان نحوه حکمرانی در عربستان بود او علاوه بر این در روزنامه واشینگتن پست مطلب می‌نوشت. جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۷ از عربستان سعودی گریخته و خود را از کشور تبعید نمود.  او از منتقدان شدید ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، و پادشاه کشور، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بود.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک