21:47 26 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 111

وزیر امور خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر نوشت آمریکا و تروئیکای اروپا باید بجای تلاش برای توقف اقدامات جبرانی ایران علت کاهش تعهدات را بر طرف کنند.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر آمریکا و تروئیکای اروپا (انگلیس، آلمان و فرانسه) را مقصر کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام دانست.

ظریف در توئیت خود نوشت: آمریکا اذعان کرده که بعد از اینکه "برجام را ترک کرده ایران از [تعهدات برجام] دور شده است"، در حالی که تا آن زمان "ایران به محدودیت‌ها پایبند بود. این رفتار آمریکا؛ یعنی علت [کاهش تعهدات برجامی] تغییر نکرده است.تروئیکای اروپا هم مقصر است که به مدت سه سال هیچ تجارتی را با ایران انجام نداد."

وزیر امور خارجه ایران در پایان نوشت: "آمریکا و تروئیکای اروپا باید این علت را برطرف کنند، نه اینکه از ایران بخواهند اقدامات جبرانی مبتنی بر بند ۳۶ برجام را متوقف کند."

گفتنی است، در طی سفر رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران در طی هفته گذشته و اقدام ایران به کاهش تعهدات برجامی خود از تاریخ 5 اسفند، مسائل برنامه هسته ای ایران مورد بحث قرار گرفت.

شورای ‌عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398‌ در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده‌ها و تعهدات، در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

مرتبط:

روسیه از بحث اصلاح برجام حمایت نمی کند
روسیه خواستار بازگشت تمامی طرفین به اجرای کامل برجام است
واکنش روسیه به تعلیق پروتکل الحاقی برجام توسط ایران
اتریش: اروپا به رفع اختلافات بین ایران و آمریکا در برجام کمک کند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک