09:48 31 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 30

کاظم غریب آبادی سفیر نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام نمود که فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی به طور محدود و سه ماه می‌تواند انجام می شود و هیچ حقی برای ادامه فعالیت‌های راستی آزمایی به آژانس ندادیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز چهارشنبه، با بیان اینکه با رافائل گروسی تفاهم شد که فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی طبق یک فهرست ضمیمه، نه به صورت باز و با تفسیر موسع آژانس، بلکه محدود و سه ماه می‌تواند انجام شود، اظهار داشت که در این فهرست، هیچ حق و امتیازی برای ادامه فعالیت‌های راستی آزمایی به آژانس داده نشده است.


وی در ادامه گفت:" مصوبه هسته‌ای مجلس در خصوص توقف اقدامات بازرسی‌های فراپادمانی بسیار مشخص است و همه ارکان نظام وظیفه دارند که تمام قوانین را اجرا کنند. وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، دولت و کلیت نظام خود را ملزم می‌دانند که این قانون را اجرا کنند."
نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:" طبق تفاهم ایران و آژانس، ما تعهدات پادمانی را به عنوان یکی از اعضای ان.پی.تی اجرا می‌کنیم، اما در حوزه اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی به صراحت به مدیرکل آژانس گفتیم که از بامداد 5 اسفند تمام این‌ها باید متوقف شود."
وی افزود: "طبق دستورالعملی که بعدازظهر (دوشنبه) از جانب مسؤولان سازمان انرژی اتمی به مدیران عامل هسته‌ای در کشور ابلاغ شد، دستور دادند که تمام اقدامات لازم را از ساعت صفر روز سه شنبه ۵ اسفند برای اجرای مصوبه مجلس باید انجام دهند؛ بر این اساس تمام اقدامات از همان موعد اتخاذ شد و آژانس هم در جریان قرار گرفت".

گفتنی است، در تاریخ 5 اسفند، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اعلام کرد: از ساعت 12 امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم ودستورات لازم به تاسیسات هسته ای صادر شده است. بر اساس ماده 6، "دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند."

مرتبط:

آژانس بین المللی انرژی هسته ای: سهم اورانیوم غنی شده ایران 14 برابر بیش از حد برجام است
ربیعی: توافق ایران و آژانس در راستای اعتماد سازی است
واکنش توییتری محسن رضایی به توافق ایران و آژانس
غریب آبادی گفتگوهای ایران و آژانس را سازنده ارزیابی کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک