20:53 28 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران (167)
0 528

یک کارشناس سازمان ملل می‌گوید گزارشی که ایران درباره سرنگونی "غیرعمدی" هواپیمای اوکراینی در سال گذشته ارائه داده، حاوی ابهامات زیاد است.

به گزارش اسپوتنیک، یکی از نمایندگان سازمان ملل از ایران خواست تا گزارشی صادقانه‌تری از سقوط هواپیمای اوکراینی بدهد.

خانم اگنس کالامار، گزارشگر ویژه در دفتر کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام نمود که ایران شرایط و علت سقوط هواپیمای مزبور را عمدا دستکاری کرده است.

خانم کالامار گفت: گزارش‌های رسمی ایران در خدمت ایجاد حداکثر ابهام و حداقل روشنگری است". وی در نامه ای در ۴۵ برگ را منتشر کرد که با پرسش‌های فراوان در ماه دسامبر گذشته برای مقامات ایران فرستاده اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

گفتنی است، یوگنی ینین، معاون وزیر امور خارجه اوکراین پیش از این گفت: " کی‌یف اطلاعاتی در مورد مظنونان سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراینی که در اوایل سال 2020 در نزدیکی تهران سرنگون شد، ندارد."

اخیرا رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، شکرالله بهرامی گفت که دادستانی ارتش ایران تحقیقات در مورد پرونده بوئینگ اوکراین را به پایان رسانده و کیفرخواست در این پرونده در حال آماده سازی است.

بر اساس بیانیه ینین، طرف اوکراینی با طرح پیشنهادی برای انجام مشترک بازجویی‌ها و سایر اقدامات تحقیقاتی به مقامات ایران مراجعه کرد اما پاسخ مثبتی دریافت نکرد.

موضوع:
سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران (167)

مرتبط:

پایان رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی ایران
چرا ظریف در پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، مورد هدف قرار گرفت؟
اوکراین خواستار دریافت نوار سخنان منسوب به ظریف درباره سقوط بوئینگ اوکراینی شد
ساخت مدرسه یادبود جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی در ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک