13:53 04 اوت 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 173

سفیر روسیه در آمریکا: من روی پیشرفت در توافق هسته ای ایران در دوران بایدن حساب می کنم.

به گزارش اسپوتنیک، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد که روی پیشرفت در توافق هسته ای ایران در دوران بایدن حساب می کند.

وی در خصوص مناسبات فدراسیون روسیه و ایالات متحده اظهار داشت:«من می بینم که فشار بر ما، آن هم فشار حداکثری به ویژه در بحث حقوق بشر ادامه دارد و احتمالا، در بحث آزادی دین، دوباره ما را به گناهانی که شما از آن ها مطلع هستید متهم خواهند کرد.

بهرحال، من روی همکاری پراگماتیک در یکسری از عرصه ها از جمله توافق هسته ای ایران حساب می کنم. معامله هسته ای ایران یکی از موضوعات مهم است. بایدن اعلام کرد که قصد بازگشت به آن را دارد، اما هنوز بطور مشخص نمی توان گفت که این فرایند چگونه عملی خواهد شد. نکته مهم آن است که این تعامل چند جانبه است و اعلام شده است و ما برای آن آماده هستیم. من امیدوارم که در آینده نزدیک  شاهد پیشرفت در این جهت باشیم».

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک