00:38 22 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 1657

رئیس فعالیت‌های علمی باشگاه گفتگوی بین المللی والدای معتقد است که بازگشت به برجام بدون چانه زنی از سوی دولت بایدن، اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش اسپوتنیک، فئودور لوکیانف، رئیس فعالیت‌های علمی باشگاه گفتگوی بین المللی والدای اظهار داشت: بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته‌ای ایران به نفع واشنگتن و تهران است، اما این امر بدون چانه زنی از سوی دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده اتفاق نخواهد افتاد.

لوکیانف تصریح کرد: در واقع، هر دو طرف به دلایل مختلف علاقه مند به بازگشت به توافق هستند. وی بیان داشت که ایران به دلیل تحریم‌ها در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد. اگرچه آنها مغرور و با روحیه هستند، اما در واقع تحریم‌ها آنها را تحت فشار قرار داده است. علاوه بر این، تحت تاثیر همه گیری و سایر موارد نیز قرار گرفته‌اند. این مسئله اکنون برای آنها (ایران) بسیار مهم است.

به گفته وی، موضع مشخص شده توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله منتشر شده در " فارن افرز"، که به معنای رد مذاکرات جدید و هر گونه توافق با ایالات متحده است، کاملاً توضیحی است، صرفاً اعلان این موضوع است. در حقیقت، ایران آماده دورهای جدید چانه زنی است و برای بایدن و دولت وی تنها موضوع بازگشت به توافق بررسی نمی‌شود، زیرا آمریکایی‌ها هرگز چنین کاری نمی‌کنند.

رئیس فعالیت‌های علمی باشگاه گفتگوی بین المللی والدای خاطرنشان کرد که واشنگتن هرگز بدون سود و بازده، امتیازی نمی‌دهد. اگر روندی آغاز شود، بیانگر دور جدیدی از مذاکرات است. ابتدا (مذاکرات) پشت پرده، سپس به صورت آشکارا. راه دیگری نیست.

به عقیده لوکیانف، طرفین شرایط جدیدی را برای بازگشت به توافق و انطباق آن ایجاد می‌کنند. "اما این موضوع به سرعت اتفاق نخواهد افتاد. این بحث نیست دشوار است بگوییم که دور جدید مذاکرات تا چه اندازه موفقیت آمیز خواهد بود، زیرا توافق سال 2015 با سالها تلاش حاصل شد."

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک