10:27 21 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 1029

خانم جسیکا مک نولتی، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد وزارت دفاع آمریکا از مطلب منتشره در روزنامه انگلیسی "تایمز" در اینباره که سربازان آمریکایی سامانه موشکی پدافند هوایی روسی پانتسیرـ اس 1 را در لیبی سرقت کرده اند، مطلع است.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اظهار داشت: "ما از خبر منتشره در روزنامه انگلیسی تایمز مطلع هستیم" اما با این حال از پاسخ به درخواست تأیید یا رد این خبر خودداری کرد.

وی خاطرنشان كرد كه وزارت امور خارجه می تواند اطلاعات بیشتری درباره سیاست واشنگتن در قبال لیبی ارائه دهد.

پیش از این ، تایمز گزارش داده بود که ایالات متحده آمریکا در ژوئیه سال 2020 یک سامانه  موشکی ضد هوایی پانتسیرـ اس 1 (Pantsir-C1) ساخت روسیه را در لیبی به سرقت برد. این سامانه  پدافند هوایی از میدان نبرد خارج شده و در حال حاضر در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان قرار دارد. این نشریه می نویسد که "پانتسیرـ اس 1" سالم و سالم به مقصد رسانده شد."

سرگئی مودستوف ، معاون آکادمی علوم نظامی روسیه خاطرنشان کرد که افتادن سامانه دفاع هوایی به دست ایالات متحده امریکا یک واقعیت منفی است ، اما عواقب جدی برای روسیه نخواهد داشت. وی توضیح داد که این سلاح تهیه شده برای صادرات برای چنین شرایطی آماده شده است.

پانتسیرـ اس 1، یک سامانه پدافند هوایی است که از ترکیب موشک زمین‌به‌هوا میان‌برد و توپ ضد هوایی تشکیل شده و توسط دفتر طراحی تجهیزات کابی‌پی روسیه تولید شده‌است. این سامانه از توسعه و ارتقای سامانه ۹کا۲۲ تونگوسکا پدید آمده‌است. اکتشاف و همچنین رهگیری هدف در این سامانه توسط رادارهای آرایه فازی انجام می‌گیرد. کشورهای امارات، سوریه، اردن، عراق، برزیل و الجزایر این سیستم را که به قیمتی در حدود ۲۵ میلیون دلار برای هر دستگاه عرضه شده، خریداری کرده‌اند.

این سامانه می تواند اهداف هوایی را در ارتفاع تا ۳۶ کیلومتری شناسایی و تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری نابود کند و برای حفاظت از تاسیسات نظامی و غیرنظامی به کار می رود و همانند سامانه موشکی اس ۳۰۰ و ۴۰۰ عمل می کند منتها با برد کوتاه و میانی گستره ای بالغ بر ۲۰ کیلومتر مربع و ارتفاع ۱۵ کیلومتری را پوشش می دهد.

 

برچسب:
تکنولوژی نظامی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک