18:23 03 مارس 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 46

مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن در گفت وگویی تلفنی با مقامات چند کشور از جمله فرانسه، انگلیس و آلمان به موضوع ایران نیز پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا ، امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه تماس های تلفنی با مقامات فرانسه، آلمان، انگلیس و ژاپن داشته است. 

طبق گفته هورن، سالیوان در این تماس ها درباره مسائل مربوط به چین، ایران، روسیه، کره شمالی و بیماری همه گیر کرونا با مقامات این کشورها گفت‌وگو کرده و بر «تمایل» جو بایدن برای تقویت اتحاد فرااقیانوسی با «متحدان اروپایی» تاکید کرد. 

بتازگی جین پساکی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران اعلام کرد جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا قصد دارد همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی وی وعده داده شده بود ، برای پیروی تهران از مفاد توافق در مورد برنامه هسته ای خود (برجام) تلاش ورزد.

بایدن قبلاً "به صراحت اظهار داشته كه ایالات متحده تلاش خواهد کرد ایران مفاد توافق نامه (برجام) درباره محدودیت های تعیین شده را اجرا کند."

وی گفت که انتظار می رود بایدن در این مورد با متحدان آمریکا  رایزنی کند.

در سال 2018 ، ایالات متحده با تصمیم دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای 2015 (برجام)  با ایران خارج شد و تحریم های سخت علیه تهران را بازگرداند. در این رابطه ، ایران به تدریج از پیروی از برخی نکات توافق نامه برجام  ، به ویژه در مورد سطح غنی سازی اورانیوم ، دست برداشت.

بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول داد ، ایالات متحده  به شرط رعایت دقیق تعهدات تهران به توافق هسته ای برجام بازگردد. ایران اصرار دارد واشنگتن ابتدا تحریم های اعمال شده علیه این کشور را لغو کند.

 

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک