12:51 13 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 417

نماینده دائمی فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت كه رافائل گروسی از قصد ایران برای شروع غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد به سازمان ملل خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت كه رافائل گروسی، مدیر كل آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، به منظور اطلاع از قصد ایران برای شروع غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد ، به شورای حکام آژانس و شورای امنیت سازمان ملل خبر داده است.


اولیانوف در توییتر خود گفت: "مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد قصد اعلام شده تهران برای شروع غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد به اداره آژانس و شورای امنیت سازمان ملل خبر داده است".  پیش از این، ایران قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" را که توسط مجلس آغاز شده بود تصویب کرد.
این قانون دولت را ملزم می کند که پروتکل اضافی با آژانس انرژی هسته ای بین المللی در مورد راستی آزمایی گسترده فعالیتهای هسته ای را کنار بگذارد، اگر در طی دو ماه از تاریخ "لازم الاجرا شدن" قانون ، طرفین معامله توافق نامه برجام را انجام ندهند. نمایندگان مجلس بر عادی سازی عملیات بانکی و صادرات نفت به اروپا اصرار دارند که تحریم های ایالات متحده مانع آن می شود، اصرار می ورزند.
بر اساس طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها" که در آستانه 13 آبان با 196 رأی (بیش از 90 درصد) مجلس شورای اسلامی تصویب شد، سازمان انرژی اتمی موظف است ظرف مدت دو ماه پس از تصویب این قانون، سالانه به میزان حداقل 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در تاسیسات شهید علی محمدی فردو تولید و در داخل کشور ذخیره کند. در جهت تحقق ظرفیت یکصد و نود هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی، مکلف است پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل 500 کیلوگرم افزایش دهد.

مرتبط:

واکنش اولیانوف به ادعای کارشناسان درباره NPT و ایران
اولیانوف: سیاست آمریکا در قبال ایران حساب شده نیست
اولیانوف: دلیلی برای نگرانی که ایران بتواند به بمب هسته ای دست یابد، وجود ندارد
اولیانوف: موضوع تولید سلاح های هسته ای در ایران منسوخ شده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک