سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 61

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل اعلام کرد حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی و برای تعقیب اهداف پنهانی است و این نیروها باید سوریه را ترک کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های ایران، مجید تخت روانچی در سخنرانی خود در نشست روز چهارشنبه شورای امنیت درباره سوریه گفت: همه باید حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه را کاملاً محترم بشمارند.

وی ضمن مخالفت با هرگونه اقدامات جدایی طلبانه و ابتکارات نامشروع خودگردانی در سوریه، تأکید کرد: همه نیروهای خارجی که حضورشان بدون اجازه دولت سوریه است، باید این کشور را ترک کنند.

تخت روانچی گفت: جمهوری اسلامی ایران کاملاً به حل سیاسی بحران سوریه متعهد است و این پیام در سفر اخیر وزیر امور خارجه سوریه به تهران، مجدداً به وی منتقل شده و طیف گسترده ای از مسائل، از جمله راه های تقویت حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و کاهش رنج مردم آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

نماینده دائم ایران همچنین با اشاره به رایزنی اخیر نماینده ویژه ایران در امور سوریه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه درباره آخرین تحولات روند سیاسی سوریه، از جمله مباحث نشست اخیر کمیته قانون اساسی این کشور، تأکید کرد: این کمیته باید بدون هرگونه دخالت یا فشار خارجی یا تعیین هر گونه مهلت تصنعی برای فعالیت آن، به کار خود ادامه دهد.

سفیرایران افزود: مکان هایی مانند ادلب نباید به پناهگاه امنی برای گروه های تروریستی تبدیل شوند و ضمن تلاش کامل برای حفاظت از جان غیرنظامیان، مبارزه با تروریست ها باید تا حذف کامل تهدید آنها ادامه یابد.

تخت روانچی تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی به سوریه را نیز به شدت محکوم کرد و گفت: این ماجراجویی های نظامی تحریک‌آمیز باید متوقف شود.

وی بر لزوم تسهیل بازسازی سوریه و بازگشت امن و داوطلبانه پناهندگان و آوارگان داخلی به مکان های اصلی اقامت خود در سوریه نیز تأکید کرد و گفت: منافع میلیون ها پناهنده سوری نباید به خاطر تحقق منافع سیاسی چند قدرت خاص به گروگان گرفته شود. هر اقدامی جهت به تأخیر انداختن بازگشت آنها فقط موجب افزایش و طولانی شدن رنج آنها می شود.

وی گفت: تحریم های یکجانبه به ویژه تحریم های آمریکا آسیب‌پذیرترین اقشار را بیشتر از دیگران هدف قرار می دهد و بر رنج های آن ها می افزاید و این اقدام غیر انسانی باید متوقف شود.

تخت روانچی در پایان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به حمایت از مردم و دولت سوریه در مبارزه برای غلبه بر تهدید تروریسم و اشغال خارجی ادامه خواهد داد.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک