10:02 26 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 73

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران از اهمیت خط آهن خواف-هرات نه فقط برای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بلکه کل منطقه سخن گفت.

به گزارش اسپوتنیک، ظریف  در توییتر نوشت:" اهمیت خط آهن خواف-هرات به ایران و افغانستان محدود نیست بلکه  برای منطقه هم حائز اهمیت است. این خط آهن به عنوان دروازه ای برای افزایش تجارت و تبادلات مردم با مردم، به ثبات و توسعه منطقه نیز کمک خواهد کرد. پل ساختن از مرزها یک اولویت است.

بتازگی  محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران، در گفتگوی تلویزیونی با شبکه خبر صداوسیمای این کشور بیان داشت: طرح راه آهن خواف – هرات روز پنج شنبه ۲۰ آذر ماه با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان بصورت رسمی آغاز به کار می کند.

​اسلامی افزود: ایستگاه ها ساخته شده و خط ریلی مسیر خواف – هرات تکمیل گردیده است و در روز  پنج شنبه ۲۰ آذر با فرمان روسای جمهور ایران و افغانستان به طور همزمان دو قطار یکی از هرات به خواف و دیگری از خواف به هرات شروع به حرکت خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی ایران خاطر نشان شد: در حال حاضر برای این مسیر ریلی بین دو کشور تقاضای بار و مسافر وجود دارد.

خط آهن خواف–هرات که بخشی از کریدور راه آهن ایران و افغانستان است، شهر خواف در شرق ایران را با شهر غوریان در غرب افغانستان متصل می کند.

ساخت راه آهن خواف–هرات از سال ۱۳۸۶ آغاز شد و در چهار بخش به طول ۱۹۱ کیلومتر انجام شد که ۷۷ کیلومتر آن در داخل ایران است و ۱۱۴ کیلومتر باقیمانده در داخل افغانستان است.

پس از بهره برداری از این خط، افغانستان این فرصت را خواهد داشت تا از طریق خاک ایران و ترکیه به شبکه ریلی اروپا بپیوندد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک