سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 410

سنای فرانسه با اکثریت آراء قطعنامه‌ای در باره برسمیت شناختن قره‌باغ به تصویب رسانده بود.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به گفته نماینده وزارت امور خارجه فرانسه، پاریس، جمهوری خودخوانده قره‌باغ را برسمیت نمی شناسد.

ژان باتیست لوموان، وزیر مشاور در امور خارجه فرانسه در جریان بررسی قطعنامه اعلام کرد که برسمیت شناختن یکجانبه جمهوری خودخوانده قره‌باغ برای هیچ کشوری مفید نیست و به پیشرفت فرایند صلح کمک نمی کند.

پیشتر، در روز 25 نوامبر، سنای فرانسه با تصویب قطعنامه‌ای از دولت خواست جمهوری خودخوانده قره باغ را به رسمیت بشناسد. این قطعنامه حمایت ارمنستان و محکومیت جمهوری آذربایجان را به همراه داشت. 305 عضو سنا رأی مثبت دادند و یک نفر رأی مخالف داد.

آذربايجان قطعنامه سنای فرانسه در مورد قره باغ را يک كاغذ معمولي مي داند. «ما می خواهیم تأکید کنیم که این قطعنامه برای آذربایجان چیزی بیشتر از یک کاغذ معمولی نیست. این قطعه کاغذ که به نام جاه طلبی های سیاسی محدود همراه با نقض فاحش قوانین بین المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده است، در ارتباط با اهداف و فعالیتهای عینی فرانسه ، هم به عنوان یک کشور مشترک رئیس گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و هم به عنوان عضوی دائم شورای امنیت سازمان ملل جدا سوآل برانگیزاست».

شایان ذکر است که درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک