18:20 30 نوامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 133

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان از رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست که ''اشتباهات گذشته'' در توافق هسته ای با ایران را تکرار نکند و کشورهای منطقه یک طرف مذاکرات باشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان عربی، ترکی الفیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در کنفرانس "شورای ملی روابط آمریکایی-عربی" به مساله ایران پرداخت.

الفیصل در بخشی از سخنان خود به اظهارات جو بایدن مبنی بر بازگشت به برجام در صورت پایبندی ایران به آن، پرداخت و گفت: با اینکه دوست داریم که ایران به عنوان یک کشور صلح جو به جامعه بین المللی بازگردد اما تجربه ۴۰ سال گذشته با نظام ایران تشویق کننده به این امر نیست.

الفیصل تاکید کرد: بنابراین پیوستن دوباره به برجام در راستای خدمت به ثبات منطقه نخواهد بود، بازگشت به برجام و گفتگو در رابطه با مسائل دیگر، دیپلماسی را در دام می اندازد و آن را در معرض باج خواهی ایران قرار می دهد.

وی مدعی شد: در حالی که ایران در راستای برنامه هسته ای خود فعالیت می کرد مذاکرات در رابطه با برجام سال ها طول کشید.

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان خطاب به جو بایدن گفت: اشتباهات و کمبودهای توافق گذشته را تکرار نکن، هرگونه توافق غیر فراگیر صلح پایدار و امنیت منطقه را به همراه نخواهد داشت. توافق هسته ای مانع رفتارهای ایران در منطقه نخواهد شد؛ رفتارهایی که در عراق، سوریه، یمن و لبنان مرتکب می شود و به صورت مستقیم و غیرمستقیم پالایشگاه های نفت عربستان را هدف قرار می دهد. خطر این تهدیدات همانند خطر برنامه هسته ای این کشور است.

وی که سفیر پیشین عربستان در واشنگتن نیز بوده است خاطر نشان کرد که توافق جدیدی با ایران باید امضا شود؛ توافقی که تمام مسائل و مشکلات با ایران را شامل شود.

ترکی الفیصل بار دیگر خطاب به بایدن گفت: نگرانی های قانونی دوستان و هم پیمانانت در منطقه را نادیده نگیر و آن ها برای تضمین منافع راهبردی خود باید یک طرف مذاکرات باشند.

پیش از این سفیر اسرائیل نیز از احتمال بازگشت جو بایدن به برجام اظهار نگرانی کرده بود.

وی خطاب به بایدن گفته بود که به جای نزدیک شدن به ایران به میانجیگری دولت خود میان اسرائیل و کشورهای عربی ادامه دهید.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک