22:42 16 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 630

خاطرات اوباما: دمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق فدراسیون روسیه در سال 2010 و باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تقریباً هفتگی در مورد برنامه هسته ای ایران و اعمال تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران تلفنی گفتگو می کردند.

به گزارش اسپوتنیک، دمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق فدراسیون روسیه در سال 2010 و باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تقریباً هفتگی در مورد برنامه هسته ای ایران و اعمال تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران تلفنی گفتگو می کردند. چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده این موضوع را در خاطرات خود تحت عنوان "سرزمین موعود" که از روز سه شنبه برای فروش عرضه شد افشا کرد.

وی گفت که چگونه واشنگتن در سال 2010 توانست حمایت مسکو و پکن را در پذیرش قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل بدست بیاورد، که به موجب آن تحریم های سختی علیه ایران در رابطه با توسعه برنامه هسته ای فراهم شد.

اوباما افزود: "مشارکت روسیه و چین حاصل تلاش مشترک تیم ما بود. هیلاری [کلینتون] و سوزان رایس زمان زیادی را صرف متقاعد کردن، جذب کردن و گاه تهدید همتایان روسی و چینی مان کردند. ... در حاشیه هر اجلاس بین المللی که شرکت می کردم، من با آنها وقت خود را صرف غلبه بر بن بست مذاکرات می کردیم تا از بن بست مذاکرات عبور کنیم. وقتی به تاریخ رای گیری در شورای امنیت نزدیک می شدیم، به نظر می رسید كه هفتگی با تلفن صحبت می كنیم (وی در پایان یک گفتگوی طولانی چنین با شوخی گفت: "گوشهایمان درد می گیرد").

مرتبط:

امیرعبداللهیان: برجام از زمان اوباما نقض آمریکایی را آغاز کرد
اوباما همراهی با ترامپ را برای دموکراسی آمریکا خطرناک می داند
اوباما دلایل ضعف روسیه را نام برد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک