21:02 16 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 142

منابع دفاعی روسیه: فضای هوایی در شمال روسیه و قطب شمال توسط جدیدترین رادارهای دوربرد "نیبا-ام" بسته می شوند.

به گزارش اسپوتنیک، منابعی در وزارت دفاع روسیه خبر دادند که ایستگاه های راداری "نیبا-ام"(نیبا در روسی به معنای آسمان است) در این مناطق قبلاً مستقر شده و شروع به انجام وظیفه کرده اند. با کمک آنها کمربند راداری غیر قابل نفوذ ایجاد شده است. این رادارها قادر به تشخیص هر هواپیمایی که در ارتفاع زیاد پرواز می کند تا فاصله 600 کیلومتری هستند و برای موشک های بالستیک میان برد که از سطح زمین بالا می روند می توانند تا فاصله 1.8 هزار کیلومتری آن را تشخیص دهند.

استقرار این سیستم، روسیه را به تکمیل یک مدار دفاع هوایی واحد از مسیر دریای شمال و قطب شمال نزدیک می کند. همانطور که کارشناس نظامی ولادیسلاو شوریگین اشاره کرد، در برابر رقابت شدید قدرت های جهانی در قطب شمال، احیای یک منطقه کنترل مداوم بر فضای هوایی در آنجا برای محافظت از منافع اقتصادی روسیه ضروری است.

ولادیسلاو شوریگین افزود: "در منطقه قطب شمال، منافع قدرتهای برجسته جهانی با هم برخورد کرده است. اختلافات در مورد مرزها و مالکیت منابع آن ادامه دارد. ما دائماً ادعاهایی را علیه روسیه به دلیل نظامی شدن شمال می شنویم. اما فعالیت نظامی ناتو در آنجا نیز در حال رشد است."

شوریگین پیش بینی کرد که با گرم شدن آب و هوا و ذوب شدن یخ های این منطقه اختلافات بیشتر خواهد شد. بنابراین استقرار یک ایستگاه راداری در قطب شمال نه تنها یک گام عملی برای تقویت پدافند هوایی در منطقه است، بلکه نمایانگر کنترل بر سرزمین های مهم اقتصادی و استراتژیک است.

مرتبط:

غرب خشمگین از حضور نظامی روسیه در قطب
موشک های بالستیک روسی قادرند از صفحات ضخیم یخی قطب شمال شلیک شوند
آمریکا در "تعقیب" روسیه، یک یخ شکن قدیمی را به قطب شمال اعزام کرد
برچسب:
تکنولوژی نظامی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک