02:00 06 دسامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (243)
0 71

وزارت دفاع آذربایجان ادعا نمود که نیروهای مسلح ارمنستان آتش بس را در مرزهای دولتی دو کشور نقض کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع آذربایجان اطلاع داد: "یگان های نیروهای مسلح ارمنستان بار دیگر با خمپاره و سلاح سبک به مواضع یگان های ارتش جمهوری آذربایجان در مرز دولتی  دو کشور شلیک کردند. از عصر 4 نوامبر تا 04:40 (4 و 10 دقیقه به وقت تهران) 5 نوامبر ، مواضع واحدهای نظامی ما در مناطق تووز ، کدابک و داشكسان آذربایجان چند بار توسط دشمن از مناطق برد ، چامبارک و واردنیس ارمنستان گلوله باران شدند".

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر (6 مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز 26 اکتبر (5 آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در واقع در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

موضوع:
درگیری در قره باغ (243)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک