03:21 03 اوت 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (254)
0 87

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان اظهار داشت که مدت ادامه جنگ در قره باغ به ارمنستان بستگی دارد.

به گزارش اسپوتنیک، علی اف در مصاحبه با شبکه  تلویزیونی ARD آلمان گفت "... این به ارمنستان بستگی دارد. من بارها در این باره صحبت کرده ام ، ما حتی امروز آماده متوقف کردن درگیری ها هستیم. اتفاقاً ، ما سه بار با آتش بس موافقت کردیم ، که گواه اراده ما برای پایان دادن به درگیری نظامی و حل این مسئله در پشت میز مذاکره ، از راه سیاسی است. با این حال ، ارمنستان سه بار آتش بس را نقض کرده است. ".

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر (6 مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز 26 اکتبر (5 آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

 

موضوع:
درگیری در قره باغ (254)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک