20:11 13 آوریل 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 211

ایالات متحده ۴۰۰ موشک هارپون به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار برای دفاع در برابر جمهوری خلق چین به تایوان عرضه خواهد كرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتدپرس، در مقاله ای با اشاره به وزارت امور خارجه ایالات متحده، آمریکا ۲ میلیارد دلار موشک برای دفاع در برابر چین به تایوان عرضه می کند.

ایالات متحده ۴۰۰ موشک هارپون به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار برای دفاع در برابر جمهوری خلق چین به تایوان عرضه خواهد كرد.

دیپلمات های آمریکایی گفتند: ایالات متحده علاقه تزلزل ناپذیری در حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان دارد و امنیت تایوان را به عنوان مرکزی برای امنیت و ثبات در منطقه گسترده تر اقیانوس هند و اقیانوس آرام می داند.

خاطرنشان می شود که کل مبلغ تحویل مصوب سامانه های موشکی ضد کشتی ۲.۳۷ میلیارد برآرود شده است.

در عین حال، واشنگتن معتقد است که این توافق توازن قوا در منطقه را تغییر نخواهد داد.

در ماه سپتامبر، چین تمریناتی را در نزدیکی تنگه تایوان انجام داد و طی آن هواپیماهای ارتش آزادی بخش خلق چین از جهات مختلفی به جنوب غربی، غرب، شمال غربی و به شمال جزیره تایوان نزدیک شدند.

روزنامه گلوبال تایمز چین خاطرنشان کرد: نباید به آنها به عنوان یک هشدار بلکه به عنوان تمرینی برای تصرف تایوان نگاه کرد. اعتقاد بر این است که این تمرین واکنشی است به دیدار معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده کیت کراچ از تایوان.

حزب پیشرو دموکراتیک در آخرین انتخابات پارلمانی تایوان در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ پیروز شد و رهبر آن تسای اینگ-ون نیز در همان روز پیروزی چشمگیر در انتخابات ریاست جمهوری را بدست آورد. حزب حاکم، مانند خود تسای طرفدار استقلال جزیره است.

تهدید به حمله چین مانع اعلام استقلال تایوان می شود، چین اتحاد با تایوان را "منافع ریشه ای" خود می داند.

در مارس ۲۰۰۵، چین در صورت اعلام استقلال قانونی درباره استفاده از نیروی نظامی علیه این جزیره تصویب کرد. در عین حال، حاوی عباراتی مبهم است: اگر تمام سایر امکانات به پایان برسد، تصمیم گیری می شود.

پکن از سال ۱۹۴۹ تاکنون تایوان را کنترل نکرده است، پس از شکست در جنگ داخلی، کمونیست ها به تایوان گریختند و حزب کومینتانگ را معرفی کردند. در همان زمان، چین همچنان جزیره تایوان را بخشی از خود می داند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک