02:19 06 دسامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (243)
0 126

وزارت امور خارجه امریکا اعلام نمود که دو کشور ارمنستان و اذربایجان با آتش بس بشردوستانه در قره باغ از صبح روز دوشنبه موافقت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داد، آتش بس در قره باغ  در ساعت 07:00 به وقت مسکو (07:30 به وقت تهران) روز دوشنبه آغاز می شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه امریکا امده است: "آتش بس بشردوستانه از ساعت 08:00 به وقت محلی در 26 اکتبر به اجرا در می آید ... ایالات متحده مذاکرات فشرده بین وزرای خارجه و روسای مشترک گروه مینسک، سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای آتش بس میان ارمنستان و آذربایجان را به یک قطعنامه صلح آمیز تسهیل کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا همچنین آمده است که روسای مشترک گروه OSCE با عنوان گروه مینسک (MG) در بیانیه مشترکی از آذربایجان و ارمنستان خواسته اند تا بلافاصله اقدامات لازم را برای اجرای توافق های آتش بس امضا شده در 10 اکتبر در مسکو انجام دهند. این بیانیه توسط ایگور پوپوف (از روسیه) ، استفان ویسكونتی (فرانسه) و اندرو شفر (آمریكا) ، روسای گروه مینسک امضا شد.

درگیری در منطقه قره باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به اقدامات جنگی متهم می کنند. در قره باغ شلیک و تیراندازی به سمت مناطق مسکونی غیر نظامی ادامه دارد. ارمنستان وضعیت جنگی اعلام کرده و تاکید می کند که باکو از حمایت آنکارا برخوردار است. رهبران روسیه، آمریکا و فرانسه از طرفین خواستند که مقابله با یکدیگر را کنار گذاشت و بدون پیش شرط مذاکره کنند. نهم اکتبر به دعوت رئیس جمهور روسیه، وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان به همتای روس خود در مسکو مذاکره کردند. این مذاکره ۱۰ ساعت به طول انجامید. در نهایت ایروان و باکو توافق کردند که از دهم اکتبر آتش بس در منطقه قره باغ اعلام کنند. اما در آن روز طرفین باز یکدیگر را به نقض توافق و شلیک و تیراندازی متهم کردند. بار دوم در نیمه ۱۸ اکتبر آتش بس اعلام شد.

 رهبران روسیه، ایالات متحده و فرانسه از طرف های مخالف خواستار پایان دادن به درگیری ها و آغاز مذاکرات بدون پیش شرط شدند.

موضوع:
درگیری در قره باغ (243)

مرتبط:

ارمنستان: اسرائیل در درگیری قره باغ مشارکت غیر مستقیم دارد
حضور یگان‌های سپاه در مرز با قره‌باغ ارتقا پیدا می‌کند
آمریکا و اسرائیل جلوی صلح در قره باغ را میگیرند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک