09:24 28 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (178)
0 87

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران اعلام کرد نیروهای پاسدار صلح باید برای کنترل آتش بس در قره باغ مستقر شوند.

به گزارش اسپوتنیک، لاوروف در مصاحبه با خبرنگاران شبکه های رادیویی روسیه گفت: "در مرحله اول ، علاوه بر آزادسازی دو منطقه ، تمام ارتباطات ، روابط اقتصادی و  ارتباطات حمل و نقل  دوباره راه اندازی شده نیروهای پاسدار صلح برای تضمین عدم از سرگیری مجدد عملیات چنگی مستقر می شوند."

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که این سازوکار باید اکنون در خطعملی و واقعی رویارویی دو طرف به کار بیفتد.

جنگ در خط رویارویی طرفها در قره باغ از 27 سپتامبر آغاز شد. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند . در قره باغ از گلوله باران توپخانه ای نقاط مسکونی این جمهوری خود خوانده از جمله پایتخت آن ، استپاناکرت خبر می دهند. ارمنستان با ادعای اینکه آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند ، حکومت نظامی و  برای بسیج عمومی اعلام کرده است. در آذربایجان نیز برخی از نیروها  بسیج  شده اند.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه 9 اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از 10 ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت 12:00 امروز 10 اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند.

متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.

 

 

موضوع:
درگیری در قره باغ (178)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک