15:38 28 ژوئیه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
فشار آمریکا بر ایران (91)
0 511

روزنامه واشنگتن پست می نویسد منابع آگاه در دولت آمریکا از قصد دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برای وضع تحریم‌های جدید علیه بخش مالی ایران خبر دادند.

به گزارش  اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر ، گفته می شود تحریم‌های جدید آن دسته از بانک‌های ایرانی را هدف قرار می‌دهد که تاکنون مشمول تحریم‌های ثانویه نبوده‌اند.

طبق تحلیل کارشناسان، این اقدام ممکن است مجاری مورد استفاده ایران برای واردات اقلام بشردوستانه مانند غذا و دارو را مسدود می‌کند.

این در حالی است که چند روز پیش سه منبع آگاه در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ مدعی شدند که دولت آمریکا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان خارج را بررسی می‌کند. این منابع آگاه از پیشنهاد تحریم ۱۲ بانک ایران و ممنوعیت ارتباط با کل بخش مالی ایران از سوی دولت ترامپ خبر دادند؛ هرچند که این طرح پیشنهادی هنوز در دست بررسی است و برای رئیس جمهور آمریکا ارسال نشده است.

به موجب این پیشنهاد، دولت آمریکا با استناد به فرمان اجرایی ۱۳۹۰۲ کل بخش مالی ایران را تحریم خواهد کرد. دونالد ترامپ ژانویه سال جاری میلادی این فرمان را برای تحریم بخش‌های صنایع و عمران و معادن ایران صادر کرد.

چند روز پیش منابع خبری نیز گزارش دادند که ۵۶ نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شده‌اند.

در میان این نمایندگان، «اسکات پری»، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا که این نامه به ابتکار او تنظیم شده، نوشته که ۱۴ بانک ایرانی به سامانه سوئیفت متصل هستند. او مدعی شده است که این بانک‌ها با حفظ راه دسترسی ایران به نظام مالی دنیا، امکان دور زدن تحریم‌های فعلی را برای تهران فراهم می‌کند.

 

موضوع:
فشار آمریکا بر ایران (91)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک