14:41 23 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (168)
0 122

بسياري از کشورهاي جهان من جمله، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، ایتالیا همچنین ناتو و سازمان ملل متحد طرفین درگیری در قره باغ را به توقف آتشباران فرا خواندند.

به گزارش اسپوتنیک، بسياري از کشورهاي جهان من جمله، روسیه، ایران، فرانسه، آلمان، ایتالیا همچنین ناتو و سازمان ملل متحد طرفین درگیری در قره باغ را در جایی که درگیری ها صبح روز یکشنبه ادامه دارد را به آتش بس فراخواندند تا مذاکرات را آغاز کنند. اين کشورها درخواست های خود را به ایروان و باکو ارسال کردند.

گفتني است، ساعتي پيش نيز آذربایجان به پیروی از ارمنستان، حکومت نظامی اعلام و مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است.

روز یکشنبه ، وزارت دفاع آذربایجان از بمباران مواضع ارتش آذربایجان از ارمنستان و شهرک های واقع در خط تماس در قره باغ خبر داد. تلفات غیرنظامیان در باکو گزارش شده است. به نوبه خود، ایروان از حمله نیروهای مسلح آذربایجان به سمت قره باغ کوهستانی خبر داد. همانطور که در وزارت دفاع ارمنستان گزارش داده است در حال حاضر 16 سرباز ارمنی کشته و 100 زخمی در طول نبردها در خط تماس با آذربایجان یه ثبت رسیده اند. به گفته دادستانی کل آذربایجان، تعداد قربانیان در میان غیرنظامیان در نتیجه تشدید روز یکشنبه در خط تماس به 19 نفر افزایش یافته است.

درگیری در قره باغ در فوریه 1988 آغاز شد، زمانی که منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی اعلام جدا شدن از جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان را مطرح کرد. در جریان درگیری مسلحانه در سالهای 1992-1994، آذربایجان کنترل خود را بر قره باغ و هفت منطقه مجاور از دست داد. از سال 1992، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، به ریاست مشترک - روسیه، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند، ارمنستان از منافع جمهوری ناشناخته محافظت می کند، زیرا جمهوری قره باغ طرف مذاکره نیست.

موضوع:
درگیری در قره باغ (168)

مرتبط:

درخواست کمک ارمنستان از کمیسیون حقوق بشر اروپا درباره بحران قره باغ
50 شهرک بر اثر بمباران در قره باغ آسیب دیده است + ویدئو
هشدار گورباچف درباره تشدید درگیری ها در قره باغ
ظریف خواستار اتمام درگیری در منطقه قره باغ شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک