سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 62

ایالات متحده آمریکا معافیت عراق از تحریم های واشنگتن برای خرید انرژی از ایران را به مدت 60 روز دیگر تمدید کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را نشریه Iraq Oil Report   با استناد یک مقام ارشد عراقی و یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده اطلاع داده که نام او اعلام نشده است.

گفته می شود که تمدید جدید روز سه شنبه توسط  مایک پمپئو،  وزیر امور خارجه آمریکا ، یک روز قبل از انقضای معافیت 120 روزه قبلی  تصویب شده است.

واشنگتن پیش از این بارها و بارها معافیت های بغداد از تحریم ها را برای مدت 90 یا 120 روز تمدید کرده بود. در سال 2018 ، ایالات متحده به طور یک جانبه از توافق اتمی برجام با ایران خارج شد و تحریم ها را علیه تهران ، از جمله تحریم های ثانویه ، یعنی علیه سایر کشورهایی که با ایران تجارت می کنند ، دوباره اعمال کرد. واشنگتن هدف خود را برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرد و از خریداران خود خواست تا چنین خریدهایی را کنار بگذارند.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک